Italská vláda schválila dodatečné úspory, chce uklidnit trhy | E15.cz

Italská vláda schválila dodatečné úspory, chce uklidnit trhy

Itálie
Itálie
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Italská vláda schválila další úsporná opatření, která mají pomoci zemi k vyrovnanému rozpočtu již v roce 2013 a uklidnit finanční trhy. Původně země počítala s vyrovnaným rozpočet v roce 2014. Informovali o tom premiér Silvio Berlusconi a ministr hospodářství a financí Guilio Tremonti. Opatření nyní musí do 60 dnů schválit parlament.

Nová opatření mají v příštích dvou letech snížit rozpočtový deficit o 45 miliard eur (1,1 bilionu korun), z toho o 20 miliard v příštím roce. Zahrnují vyšší daně a nižší výdaje. Deficit státního rozpočtu v roce 2012 má činit 1,4 procenta hrubého domácího produktu a v roce 2013 bude rozpočet vyrovnaný. Letos by rozpočtový deficit měl činit 3,8 procenta HDP. Kabinet schválil opatření navzdory silnému odporu představitelů regionálních vlád a místních samospráv. Podle nich jsou nová opatření sociálně nespravedlivá.

Vláda rozhodla o zavedení mimořádné daně pět procent u příjmů nad 90 tisíc eur (2,2 milionu korun) a deset procent u příjmů nad 150 tisíc eur. Daň z příjmů z finančních investic, vyjma vládních obligací, má stoupnout na 20 procent z nynějších 12,5 procenta.

Opatření zahrnují i dřívější zvýšení věku odchodu do důchodu u žen pracujících v soukromém sektoru, a to již od roku 2015 místo dříve plánovaného roku 2020. To má snížit výdaje na penze. Snížit se mají výdaje ministerstev a financování městských, regionálních a provinčních vlád. Mluvčí starosty Říma uvedl, že se zruší 34 ze 110 provinčních vlád a spojí se městské rady u měst s méně než 1000 obyvateli, což výrazně sníží náklady regionálních vlád a místních samospráv. Vláda rovněž rozhodla, že všechny státní svátky mimo církevních, jako je založení republiky 2. června, se budou nově slavit v neděli. Má se tak zvýšit počet pracovních dní v roce.

Itálie je na finančních trzích pod těžkým tlakem. Za nervozitou investorů stojí především velký státní dluh, který odpovídá 120 procentům HDP, nízký hospodářský růst a rozpory v Berlusconiho středopravém kabinetu. Podle některých analytiků špatný stav státní pokladny by mohl Itálii donutit požádat o finanční pomoc, podobně jako Řecko, Irsko a Portugalsko.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.