Úspory by prý deficit USA mohly srazit na polovinu | E15.cz

Úspory by prý deficit USA mohly srazit na polovinu

USA
USA
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Spojené státy budou mít během příštích deseti let výrazně nižší deficit, než se původně předpokládalo. Ve svém aktualizovaném výhledu to oznámil tamní Rozpočtový výbor Kongresu (CBO). Za citelným zlepšením je nedávná dohoda obou hlavních politických stran o snižování výdajů. Ceny amerických státních dluhopisů po zprávě zrychlily pokles, takže vzrostly jejich výnosy.

CBO uvedl, že kumulovaný rozpočtový deficit během příštích deseti let dosáhne podle nových propočtů asi 3,487 bilionu dolarů (zhruba 59,2 bilionu korun). To je proti původním předpokladům pokles skoro o polovinu, respektive o 3,3 bilionu dolarů. Ke zlepšení částečně přispějí také nízké úrokové sazby.

Výbor, který funguje nezávisle na politických stranách, ale upozornil na jeden negativní faktor: hospodářský růst Spojených států bude v nejbližších letech jen mírný. Příliš se nezlepší ani trh práce, takže míra nezaměstnanosti se do konce příštího roku o mnoho nesníží.

„Rozhodně je to krok správným směrem. Ekonomika ale zpomalila, takže se ještě uvidí, jak na tom budou příjmy,“ poznamenal analytik trhu dluhopisů Gennadiy Goldberg z makléřské společnosti 4Cast. Slabší hospodářský růst s sebou totiž zpravidla nese i nižší daňové příjmy. „Vždy je ale dobré, když podíl rozpočtového deficitu na HDP klesne,“ dodal.

Příští rok je přitom z politického hlediska v USA velmi citlivý. Budou se totiž konat prezidentské volby, v nichž se bude o znovuzvolení ucházet nynější prezident Barack Obama. Administrativa má v období bezprostředně před volbami snahu, aby ekonomika byla v co nejlepším stavu.

Nezaměstnanost je už od hospodářské krize let 2007 až 2009 v USA tématem číslo jedna. V současné době je míra nezaměstnanosti na 9,1 procenta a výbor předpokládá, že do konce roku 2012 se nezaměstnanost sníží pouze na 8,5 procenta.

Na letošní rok výbor předpovídá rozpočtový deficit asi 1,28 bilionu dolarů (zhruba 21,7 bilionu korun). To je proti předchozím dvěma letům pouze nepatrný pokles.

Dolar se po zprávě příliš nepohnul a vůči japonskému jenu zůstal ve ztrátách, které nabral po zveřejnění příznivé statistiky o zakázkách na zboží dlouhodobé spotřeby. Akcie naopak smazaly zbytek ztrát a vydaly se vzhůru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.