Už i prezident Trump nasadil roušku. Situace okolo koronaviru v USA se stále zhoršuje | E15.cz

Už i prezident Trump nasadil roušku. Situace okolo koronaviru v USA se stále zhoršuje

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký prezident si poprvé od vypuknutí pandemie koronaviru nasadil na veřejnosti roušku. Stalo se tak při sobotní návštěvě vojenské nemocnice poblíž Washingtonu, kde se setkal s hospitalizovanými vojáky a zdravotnickým personálem. Ve stejný den byl ve Spojených státech překonán nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem. Úřady zaznamenaly 66 528 případů.

„Nikdy jsem proti rouškám nebyl. Věřím, že mají svůj čas a své místo,“ prohlásil podle BBC prezident USA. Dříve přitom prohlašoval, že roušku nosit nehodlá a dokonce se vysmíval svému rivalovi v nadcházejících prezidentských volbách, demokratu Joemu Bidenovi, že ji používá.

V sobotu však Trump prohlásil, že v nemocnici, kde se setká s lidmi po operacích, je nošení roušky skvělá věc.

Jak uvedla BBC, nošení respirátorů či roušek na veřejnosti doporučilo Americké centrum pro kontrolu nemocí (CDC) v dubnu. Prezident Trump tvrdil, že s rouškou nemůže komunikovat s jinými státníky a že ji někteří lidé nosí, aby vyjádřili nesouhlas s jeho úřadem.

Aktuální data Univerzity Johnse Hopkinse, která pandemii monitoruje, uvádí, že celkový počet nakažených ve Spojených státech dosáhl 3 242 073, úmrtí registruje téměř 135 tisíc. Statistiky tak zemi evidují jako nejhůře postiženou na světě.

Povinné zakrývání nosu a úst nyní oznámil stát Lousiana. Demokratický guvernér John Bel Edwards také nařídil uzavření barů a omezení provozu restaurací od tohoto pondělí. Největší přírůstky nemocných v posledních dnech hlásí nejlidnatější americké státy Kalifornie, Texas a Florida. Zároveň jde o státy, které mezi prvními na jaře začaly uvolňovat karanténní opatření.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video