Koronavirus drtí USA (videografika) | E15.cz

VIDEOGRAFIKA: Nemocné státy americké. Koronavirus ale nejčastější příčinou úmrtí není

vaj, ČTK

Počty nakažených koronavirem v USA rekordně rostou, na vzestupu je i křivka znázorňující vývoj bilance obětí, uvádí deník The New York Times (NYT). Závažnost situace však částečně mírní skutečnost, že infikovaní jsou zejména mladí lidé, kteří se s nemocí zvládají vyrovnat lépe než jejich starší spoluobčané. Podívejte se na videografiku pod titulkem článku, která závažnost situace ilustruje.

Experti se obávají, aby se trend nově infikovaných brzy nepřeklopil i do počtů denních zemřelých s COVID-19. Páteční přírůstek bilance úmrtí spojovaných s koronavirem (841) opět mírně zvýšil denní průměr za uplynulý týden, přičemž rekordních 120 nových úmrtí ohlásila Florida.

Největší přírůstky nemocných v posledních dnech hlásí nejlidnatější americké státy Kalifornie, Texas a Florida. Zároveň jde o státy, které mezi prvními na jaře začaly uvolňovat karanténní opatření. Jen ve dvou státech USA je podle aktuálních dat nákaza na ústupu. Denní maxima v počtu nakažených přišla ve čtvrtek i z několika méně lidnatých států, včetně Alabamy, Montany a Wisconsinu.

VIDEOGRAFIKA: Panika ve střední Evropě. Němci a Češi začali mohutně šetřit

Na řadě míst úřady zastavují uvolňování restrikcí, případně omezení zpřísňují ve snaze zabránit dalšímu šíření. Vzhledem k rozmachu epidemie nemoci COVID-19 pohasínají naděje, že se brzy podaří znovu nastartovat americkou ekonomiku, která v posledních měsících silně utrpěla, domnívá se agentura Reuters.

„Nacházíme se ve velice těžké situaci,“ řekl epidemiolog Anthony Fauci, který je i poradcem Bílého domu. Znovuotevírání ekonomiky v USA „přeskočilo veškeré doporučené etapy“, řekl Fauci v rozhovoru se serverem The Hill. „To není dobrý způsob, jak postupovat. Musíme to znovu promyslet a udělat to jinak,“ dodal. Spojené státy by podle něj měly pozastavit rušení ochranných opatření, zároveň by se ale neměly znovu zcela uzavírat.

VIDEOGRAFIKA: Ozvěny Velké deprese a 30. let? Současná krize se v řadě věcí zásadně liší

Prezident Donald Trump, který v začátcích pandemie nebezpečí plynoucí z nákazy bagatelizoval a pak tlačil na co nejrychlejší otevírání ekonomiky, trvá na tom, že za novými případy je větší a lepší testování. „Otestovali jsme 40 milionů lidí. Pokud bychom místo toho udělali 20 milionů, byla by těch případů polovina, a tak dále,“ napsal na twitteru.

Odborníci však upozorňují, že v posledních týdnech se zvyšují také ukazatele, které na absolutním počtu provedených testů nezávisejí, například poměr pozitivních k negativním testům. Podle serveru Worldometers jsou Spojené státy co do počtu provedených testů na milion obyvatel na 25. místě ze všech zemí.

Stres lidí je na úrovni roku 1968, říká lékař Šmucler

O zhoršující se epidemii vypovídá i situace ve floridských nemocnicích. NYT v reportáži uvádí, že na 43 jednotkách intenzivní péče z celkových 207 už nejsou žádná volná místa a nemocnice se rychle snaží zvyšovat kapacity a posilovat personál.

„To, co teď zažíváme, odpovídá jedné havárii autobusu denně, každý den, a pořád se to sčítá,“ řekl hlavní epidemiolog jedné z nemocnic v Tampě John Sinnott. V USA kvůli koronaviru zemřelo 133 tisíc lidí, zhruba pětinásobné množství osob ale v hospodářsky nejvýznamnější zemi světa umírá na kardiovaskulární choroby či na rakovinu. Nebezpečí COVID-19 však spočívá mimo jiné v mimořádné nakažlivosti choroby.

Pandemie přinesla cyklistický boom. Revoluci v městské dopravě brzdí světový nedostatek kol

Autor: vaj, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!