V Egyptě to opět vře, při protestech zemřelo pět lidí | E15.cz

V Egyptě to opět vře, při protestech zemřelo pět lidí

Chlapec sleduje policejní kordon na náměstí Tahrír v Káhiře
Chlapec sleduje policejní kordon na náměstí Tahrír v Káhiře
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Víkendové demonstrace v Egyptě si podle nejnovějších zpráv údajně vyžádaly už pět mrtvých. Při střelbě do demonstrantů zahynul v sobotu dle ministerstva zdravotnictví jeden člověk v Káhiře a další v Alexandrii, zraněno bylo nejméně 750 lidí. Dnes zemřeli v metropoli další tři demonstranti na následky udušení po policejním zásahu slzným plynem, uvedly agentury AFP a AP s odvoláním na lékaře z polní nemocnice u náměstí Tahrír.

Káhirské náměstí Tahrír dnes opět zaplavily stovky lidí, demonstranti zabarikádovali okolní ulice a zablokovali tak dopravu. Policie večer spálila desítky stanů v táboře demonstrantů.

Zatčeno bylo podle ministerstva vnitra 18 lidí a policie je předala vojenské prokuratuře. Ministr školství nechal v okolí náměstí uzavřít školy. I dnes policisté na přítomné stříleli gumové projektily a snažili se je rozehnat slzným plynem.

Policie se snaží rozehnat demonstranty, kteří po pátečních masových protestech odmítli opustit náměstí Tahrír. Demonstranti házeli kamení i zápalné lahve a zapálili policejní auto. Požadují, aby vojenská rada předala moc civilní vládě. Rada se dostala k moci po únorovém svržení autoritářského prezidenta Husního Mubaraka.

Hnutí 6. dubna, které se považuje za hnací sílu letošních revolučních událostí, kvůli nimž Mubarak skončil, v sobotu vyzvalo své příznivce, aby se proti vojenské vládě postavili a vyšli znovu masově do ulic. „Pryč s vojenskou vládou, jediné řešení je postavit se jí,“ uvedlo v prohlášení.

Ve městě Suez, kde se během zimních nepokojů odehrály jedny z nehorších násilností, zaútočila asi tisícovka demonstrantů na policejní stanici. Policie odpověděla slzným plynem, dav se pokoušela rozehnat také střelbou do vzduchu.

Demonstrant se kryje před policejními gumovými projektily Autor: ctk/ap
Demonstrant se kryje před policejními gumovými projektily

V Egyptě mají za osm dní začít parlamentní volby. Vláda na svém mimořádném zasedání konstatovala, že obnovené nepokoje mohou mít nebezpečné důsledky. Vládní mluvčí dnes ale řekl, že se volby budou konat v plánovaných termínech.

Egypťanům se nelíbí, že současná vláda, na niž dohlíží armáda a která zemi řídí od Mubarakovy rezignace, připravuje ústavní změnu, která by vojsku zajistila určité pravomoci. Tahounem nepokojů jsou islamistické strany, jimž se ve volbách dává největší šance na vítězství.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video