V Jemenu je stále sedm Čechů, čeká je evakuace | E15.cz

V Jemenu je stále sedm Čechů, čeká je evakuace

Lidé prohlédávají trosky v hlavním městě Jemenu Saná po leteckých útocích saúdskoarabské armády.
Lidé prohlédávají trosky v hlavním městě Jemenu Saná po leteckých útocích saúdskoarabské armády.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V boji zmítaném Jemenu v současné době zůstává sedm českých občanů, kteří se chtějí vrátit do vlasti. Část z nich by měla být evakuována v nejbližších dnech, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Dvě české rodiny dorazily dnes do Mnichova, kam byly z Jemenu evakuovány německým letadlem. Podle Lagronové šlo o 12 lidí.

Čtyři Češi podle ní zůstávají v hlavním městě Saná. Ti mají být evakuováni za pomoci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v nejbližších dnech. Tři Češi jsou v přístavním městě Aden, kde ale nyní nemohou přistávat letadla.

Loni se v Jemenu vystupňoval konflikt s místními šíity, kteří ovládli hlavní město Saná a začali bojovat o další území. Pokračují tam evakuace cizinců, kterých ze země od vypuknutí bojů odešly už tisíce.

Boje už mají více než 760 obětí a zasáhly 18 z 22 jemenských provincií. Své domovy muselo podle nejnovějších odhadů opustit asi 150 tisíc lidí. Boje mimo jiné zničily pět nemocnic, 15 škol a tři z jemenských hlavních letišť. Mnohé části země se potýkají s katastrofálními humanitárními problémy. Už před začátkem konfliktu bylo na nějakou formu humanitární pomoci odkázáno přes 60 procent jemenské populace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video