V Libyi osvobodili dva rukojmí z Ghaní, Čech je stále v zajetí | E15.cz

V Libyi osvobodili dva rukojmí z Ghaní, Čech je stále v zajetí

Boje v Tripolisu
Boje v Tripolisu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ze zajetí v Libyi se dostali dva občané Bangladéše. Uneseni byli 6. března ve skupině devíti zaměstnanců ropného pole Ghaní. Jedním z unesených je i český občan, jehož osud je nadále nejasný. O propuštění dvou rukojmích dnes informovalo bangladéšské ministerstvo zahraničí.

Oba Bangladéšané jsou na svobodě od úterního večera a přes noc byli v nemocnici v libyjské pobřežní Syrtě. Dháka oznámila, že oba jsou v dobrém zdravotním stavu a dnes by měli být převezeni do Tripolisu. Odhaduje se, že v Libyi je stále 30 tisíc dělníků z Bangladéše.

„Vítáme, že část unesených byla propuštěna a v úzké koordinaci se zahraničními partnery vyvíjíme maximální úsilí, aby byli propuštěni i zbývající unesení,“ sdělila mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „V tuto chvíli však nemůžeme poskytnout žádné nové ověřené informace o stavu českého občana či průběhu pátrací operace,“ dodala.

Mezi zbylými rukojmími jsou čtyři Filipínci, Ghaňan a Rakušan. Rakousko tvrdí, že se k únosu ještě žádná skupina nepřihlásila a neexistuje ani požadavek na výkupné. Manila ale únos přičítá Islámskému státu a k tomu se přiklání také Praha.

Cizinci pracovali pro rakouskou společnost VAOS (Value Added Oilfield Services), jež se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi.

Chaos po svržení Kaddáfího
V zemi panuje chaos od revolučního roku 2011. Po svržení Muammara Kaddáfího se nepodařilo vybudovat funkční státní instituce a zemi mají v rukou soupeřící milice, dva kabinety a dva parlamenty. Pro cizince je situace mimořádně nebezpečná, takže většina států zavřela svá velvyslanectví a evakuovala jejich personál. V posledních týdnech se islámští radikálové zaměřili na ropná pole, odkud na doporučení libyjské vlády většina společností evakuovala své zaměstnance.
V Maroku se konají pod záštitou OSN diplomatická jednání, jejichž cílem je vytvořit libyjskou vládu národní jednoty a dohodnout se na trvalém příměří.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video