V Pákistánu obnovili po masakru ve škole trest smrti | E15.cz

V Pákistánu obnovili po masakru ve škole trest smrti

Talibanci útočili v pákistánské škole. Zemřelo 130 lidí.
Talibanci útočili v pákistánské škole. Zemřelo 130 lidí.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pákistánské úřady dnes nechaly popravit první dva islamisty od úterního masakru ve vojenské škole, který nepřežilo 132 dětí. Po této krvavé akci, k níž se přihlásilo hnutí Taliban, v zemi podle úřadů končí moratorium na výkon trestu smrti.

Dva oficiální činitelé a pákistánská státní televize podle agentury AP uvedli, že poprava byla provedena ve městě Fajsalabád. Úřady ale zatím informaci nepotvrdily a oba činitelé nechtěli být jmenováni.

Reuters a AFP s odvoláním na své zdroje upřesnily, že popravenými jsou Muhammad Akíl, zvaný doktor Usmán, a Aršad Mahmúd. Oba byli oběšeni v místní věznici. Akíl byl členem teroristického uskupení Laškare džhangvi. Uvězněn byl v souvislosti s útokem na ústředí pákistánské armády v roce 2009, při němž zahynulo 20 lidí.

Zemřelo 141 lidí

Aršad Mahmúd byl odsouzen za pokus o atentát na bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa. Sedmičlenné sebevražedné komando zaútočilo v úterý na vojenskou školu v Péšávaru. Než je armáda stačila zlikvidovat, povraždili tam 141 lidí, z čehož 132 obětí jsou děti ve věku deset až dvacet let. Kolem 250 osob bylo zraněno.

Vláda ve středu v reakci oznámila, že obnovuje výkony trestů smrti, které byly dosud zmrazeny. V Pákistánu je trest smrti udělován relativně často, od roku 2008 ale popravy nejsou vykonávány. Premiér Naváz Šaríf po svém nástupu k moci v roce 2013 oznámil záměr zrušit moratorium na popravy, ani za jeho vlády se ale zatím v Pákistánu nepopravovalo. Podle odhadů mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) je v pákistánských celách smrti více než 8000 vězňů, z nichž někteří byli odsouzeni zvláštními protiteroristickými soudy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.