V palestinském Předjordánsku začaly volby, favoritem je Fatah | E15.cz

V palestinském Předjordánsku začaly volby, favoritem je Fatah

Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás
• 

ČTK

Na palestinském západním břehu Jordánu začaly dnes ráno místní volby, jejichž jasným favoritem je strana Fatah, která Předjordánsku vládne. Jde o první hlasování Palestinců od parlamentních voleb v roce 2006, které vyhrálo hnutí radikální hnutí Hamas vládnoucí v palestinském pásmu Gazy. Hamas nynější volby bojkotuje, protože jeho kandidáti prý nedostali pro kampaň rovnocenné příležitosti.

Volební místnosti se otevřely v 7:00 a uzavřou se v 19:00 místního času (19:00 SELČ). Výsledky se podle agentury AP očekávají v neděli ráno.

O hlasy zhruba půl milionu voličů k získání některého z tisícovky míst v obecních a městských radách usiluje na 4700 kandidátů, z nichž asi čtvrtina jsou ženy. V Hebronu na jihu západního břehu Jordánu je dokonce jedna volební listina složená jen z žen.

Očekávané jednoznačné vítězství strany Fatah palestinského vůdce Mahmúda Abbáse neposkytne podle zahraničních analytiků nijak vypovídající obraz skutečného rozložení politických sil mezi umírněným Fatahem a radikálním Hamasem. Jejich soupeření vyústilo v rozštěpení centrální vlády a má velmi negativní dopad na mírový proces s Izraelem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.