V Plzni roste americká továrna na plechovky. Dánsko zastaví očkování | e15.cz

V Plzni roste americká továrna na plechovky. Dánsko končí s očkováním proti covidu

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Inflace v Německu pokořila další rekord

Dubnová inflace v Německu podle předběžných dat vystoupila na 7,4 procenta, což je nejvyšší hodnota od znovusjednocení země v roce 1990. Důvodem růstu spotřebitelských cen jsou vysoké ceny energií a další ekonomické následky ruské invaze na Ukrajinu. Německá vláda nyní počítá s tím, že se inflace za celý letošní rok zvedne o 6,1 procenta. Poslanci Spolkového sněmu ve čtvrtek také schválili rezoluci vládních stran a opozičních konzervativců na zaslání těžkých zbraní ukrajinské armádě, tedy krok, s nímž Berlín dlouho váhal.   

Pandemie je v Dánsku pod kontrolou

Dánsko oznámilo, že od poloviny května jako vůbec první země v Evropě zastaví plošné očkování proti nemoci covid-19. Podle tamních zdravotnických úřadů je epidemická situace na území státu pod kontrolou. V Dánsku obdrželo obě dávky vakcíny 89 procent obyvatel starších dvanácti let. 76 procent dospělých dostalo i posilovací dávku. Dánsko zároveň nevyloučilo, že plošné očkování obnoví před příchodem podzimu, pokud to bude nutné. Ve čtvrtek v zemi s 5,8 miliony obyvatel oficiálně přibylo 1088 nových osob s pozitivním testem na koronavirus. 

Z trhů a burz 

Cenné papíry v Evropě i USA rostly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně posílily, především díky příznivým hospodářským výsledkům velkých firem v čele s Meta Platforms. Index Dow Jones se zvýšil o 1,85 procenta. S&P 500 si připsal 2,47 procenta a Nasdaq Composite vyskočil o 3,06 procenta. Zdražila ropa a zlato. Zpevnil také bitcoin. V zisku zakončila včerejší obchodování i většina burz v západní Evropě. Britský index FTSE 100 stoupl o 0,8 procenta. Německý DAX přidal 0,6 procenta. Francouzský CAC 40 nabyl 0,2 procenta. Nizozemský AEX získal 1,38 procenta a panevropský STOXX Europe 600 se zvedl o 0,16 procenta.  

Stavba za čtyři miliardy zahájena

Americký výrobce recyklovatelných nápojových plechovek Ball Corporation ve čtvrtek zahájil výstavbu svého nového výrobního závodu na Borských polích v Plzni. Společnost investuje do projektu 170 milionů eur, zhruba 4,2 miliardy korun. Provoz továrny bude spuštěn na začátku příštího roku a v lokalitě vytvoří až 200 nových pracovních míst. Slavnostního položení základního kamene se zúčastnil plzeňský primátor Pavel Šindelář (ODS) a šéfka společnosti Ball pro Evropu, Střední východ a Afriku Carey Causeyová. Ball Corporation je největším světovým podnikem ve svém segmentu a globálně zaměstnává téměř 25 tisíc lidí.    

Tweet dne

„Skvělý telefonický rozhovor s finským prezidentem Sauli Niinistöem. Informoval mě o nejnovějším vývoji debat ve Finsku o potenciálním členství země v NATO. Spojenci si velice váží našeho blízkého partnerství a toho, jak Finsko přispívá k euroatlantické bezpečnosti.“ 

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg včera také uvedl, že pokud Finsko a Švédsko požádají o vstup do NATO, jejich přijetí bude rychlé.

Stane se dnes

  • Premiér Petr Fiala (ODS) navštíví Varšavu, kde se setká se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým. Probírat budou především válku na Ukrajině. 
  • Mnichovský primátor Dieter Reiter oznámí, zda se letos uskuteční pivní festival Oktoberfest. Ten se poslední dva roky nekonal kvůli pandemii koronaviru. 
  • Vyjde předběžná zpráva o vývoji hrubého domácího produktu Evropské unie za první čtvrtletí. Ekonomové odhadují, že hospodářství sedmadvacítky rostlo stejným tempem jako v posledním kvartále loňského roku, kdy se zvýšilo o 0,4 procenta.
  • Eurostat zveřejní rychlý odhad dubnového vývoje inflace v eurozóně. 
  • Ruská centrální banka bude informovat o výsledku svého zasedání k měnové politice.  
  • Své čtvrtletní hospodářské výsledky oznámí americké těžařské giganty ExxonMobil a Chevron. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery