V Rakousku zadrželi na žádost FBI ukrajinského oligarchu Firtaše | e15.cz

V Rakousku zadrželi na žádost FBI ukrajinského oligarchu Firtaše

Dmytro Firtaš
Dmytro Firtaš
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na žádost FBI byl ve Vídni zadržen ukrajinský oligarcha. S největší pravděpodobností jde o Dmytra Firtaše, jednoho z nejbohatších Ukrajinců a někdejšího podporovatele uprchlého prezident Viktora Janukovyče. Zatčení však údajně nesouvisí s aktuální krizí na Ukrajině.

Federální úřad pro vyšetřování uvedl, že zadrženým je osmačtyřicetiletý ukrajinský podnikatel „Dmitry F.“, po němž americké úřady pátraly v souvislosti s podezřením z úplatkářství a zločinného spiknutí.

Firtaš je jedním z nejbohatších lidí na Ukrajině, který měl díky těsným stykům s Ruskem a podnikání v plynárenském, chemickém, mediálním a bankovním sektoru v zemi značný vliv, zvlášť pak za nedávno svržené vlády Moskvou podporovaného prezidenta Viktora Janukovyče, napsala agentura Reuters. Firtaš investoval do energetického a chemického průmyslu ve střední a východní Evropě, jeho podniky a firmy lze najít v Německu, Rakousku, ve Švýcarsku či v Maďarsku.

FBI prý sleduje jeho aktivity od roku 2006

Mluvčí rakouského Spolkového kriminálního úřadu Mario Hejl nicméně prohlásil, že zadržení Ukrajince nijak nesouvisí s nynějším politickým vývojem na Ukrajině. FBI prý jeho aktivity vyšetřuje již od roku 2006. Rakouské úřady vzaly podezřelého do vazby ve středu večer.

Americká televize CNBC uvádí, že Firtašovo jmění dosahuje odhadem tří miliard dolarů. Podnikatel dlouho podporoval Janukovyčovu Stranu regionů a podle britského deníku The Guardian ji i sponzoroval. Nyní se podle některých zpráv přiklonil na stranu boxerského šampiona a jednoho z vůdců ukrajinské opozice Vitalije Klička a finančně podporuje jeho stranu UDAR (Úder), píše server CNBC.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery