V říjnu nám dojdou peníze, varuje ministr financí USA | E15.cz

V říjnu nám dojdou peníze, varuje ministr financí USA

USA, Kongres
USA, Kongres
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud zákonodárci rychle neschválí zvýšení dluhového stropu, nebudou mít Spojené státy již v polovině října peníze, aby mohly platit své účty. Představitele Kongresu dnes před tímto vývojem varoval ministr financí Jack Lew.

„Kongres by měl jednat co nejrychleji, aby ochránil dobré jméno Spojených států,“ napsal Lew a vyzval zákonodárce, aby jednali ještě dříve, než se riziko krachu bezprostředně přiblíží. Dluhový strop byl naposledy zvýšen v lednu a nyní činí 16,7 bilionu dolarů (321,4 bilionu korun). Pokud vláda dosáhne tohoto stropu, nesmí si dále půjčovat.

Vláda již podnikla řadu úsporných opatření, aby si zajistila dostatek peněz, včetně toho, že zastavila investice do penzijních fondů pro státní zaměstnance. Navzdory všem krokům však podle Lewa dosáhne úvěrového limitu v polovině října, kdy jí zůstane zhruba 50 miliard dolarů, což je částka, která může být vyčerpána za jeden den.

Jednání mezi Bílým domem a republikány v Kongresu o dluhovém stropu, výdajových škrtech a dalších fiskálních záležitostech jsou velmi napjatá. Vášnivý byl spor o zvýšení dluhového stropu v srpnu 2011, kdy obě strany dosáhly kompromisu až v den, kdy si vláda mohla naposledy půjčit peníze. Ratingová agentura Standard & Poor's kvůli tomu vůbec poprvé zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti USA, což vyvolalo nestabilitu na finančních trzích.

Původní odhady vlády počítaly, že Kongres bude muset zvýšit strop zadlužení na počátku září. Příznivý ekonomický růst však zvýšil příjmy z daní, a poskytl tak více času na dojednání zvýšení stropu. Nezávislý rozpočtový výbor Kongresu odhaduje, že by vláda mohla vyčerpat svoji současnou úvěrovou kapacitu až v listopadu. Odhad výboru je v souladu s prognózami soukromého sektoru.

Podle Lewa je důležité zabránit tomu, aby se neopakovala situace z roku 2011, kdy se riziko krachu přiblížilo. Jestliže investoři totiž přestanou být ochotni Spojeným státům půjčovat, zemi by okamžitě mohl hrozit nedostatek finančních prostředků.

Americká vláda utrácí víc, než jaké jsou její příjmy. Republikáni chtějí snížit budoucí deficity prudkým sesekáním výdajů. Demokraté navrhují kombinaci výdajových škrtů a zvyšování daní, s čímž ale republikáni nesouhlasí. Jednání o celé věci má pokračovat, až se zákonodárci na podzim vrátí do práce.

Kongres v létě 2011 po vleklém jednání s prezidentem Barackem Obamou schválil zákon na zvýšení dluhového stropu. Republikáni ale pak Obamu přiměli, aby výměnou za podobné zvyšování stropu souhlasil s výdajovými škrty v hodnotě dvou bilionů dolarů pro období příštích deseti let. Obama tvrdí, že tentokrát o dluhovém stropu vyjednávat nebude.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.