V ruských ulicích měřili síly odpůrci a příznivci Putina | e15.cz

V ruských ulicích měřili síly odpůrci a příznivci Putina

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(FOTOGALERIE) Desítky tisíc Rusů nehledě na silný mráz demonstrovaly proti režimu Vladimira Putina či naopak přišly podpořit svého premiéra a hlavního favorita prezidentských voleb. Novou hlavu státu budou Rusové volit přesně za měsíc, a tak demonstrace vyzněly i jako měření sil před klíčovým hlasováním 4. března. V předchozích dnech však byly ruské noviny plné zpráv, že státní zaměstnanci byli nuceni k "povinné" účasti na proputinovském mítinku směsicí slibů a výhružek.

„Rusko bez Putina! Rusko bude svobodné!“ skandoval dav na moskevském Blatném náměstí, kde se na dohled Kremlu sešli odpůrci režimu všech odstínů, od anarchistů a komunistů přes liberály až po nacionalisty a monarchisty. Jádro však opět tvořili Moskvané bez jednoznačnější politické orientace. Podle organizátorů se sešlo na 120 tisíc lidí, podle policie 36 tisíc. Ale i to by podle policie bylo více než při prosincových demonstracích po parlamentních volbách, jež kritikové hodnotili jako neregulérní.

„Musíme zastavit mor a rozvrat, musíme hlasovat pro jediného kandidáta, který se nezaprodal Američanům, pro Vladimira Putina!“ burcovali dnes naopak řečníci na Poklonné hoře na okraji širšího centra metropole, kam podle úřadů prý přišlo 138 tisíc lidí.

Rusko, demonstraceAutor: CTK
Na Poklonnou horu přišli lidé Putina podpořit

„Jsme poslední baštou proti světové říši zla,“ znělo z pódia, zatímco státní televize ukazovaly usmívající se tváře Putinových přívrženců, mávajících vlaječkami.

Na proputinovský mítink prý byli lidé sváženi autobusy ze širého okolí, spekuluje se o nepčřímém tlaku Kremlu na státní zaměstnance. Opoziční blogeři na rychle rostoucí úřední čísla o účasti reagovali ironickými předpovědi, že „do večera se na Poklonné hoře sejde všech 143 milionů“ Rusů.

Proti Putinovi protestuje různorodá směsice nespokojených

Opoziční demonstranti vyrazili od stanice metra Okťabrskaja k Blatnému náměstí s bílými balonky, vlajkami a transparenty s nápisy „Nepustíme Putina do Kremlu!“, „Pryč s prezidentským samoděržavím!“ či „Požadujeme nové volby“. Po zástupech občanů následovali liberálové, levičáci a komunisty pod rudými prapory a nacionalisté s černo-žluto-bílými vlajkami carského Ruska.

Celkově však převládalo ovzduší happeningu. „Pro svobodu není špatné počasí,“ hlásal jeden z transparentů. „Nemrzneme, nepromineme,“ tvrdil jiný plakát. „Svobodu otrokovi na galejích,“ dožadoval se další transparent s narážkou na Putinův výrok, že v čele státu dře jako otrok na galejích. „Morálně zastaralému projektu říkáme NE!“ tvrdil další o premiérově plánu vrátit se potřetí do Kremlu.

Protesty od voleb zatím neslábnou

Dnešní, v pořadí už třetí velká protivládní demonstrace od prosincových parlamentních voleb, byla považovaná za klíčový test protirežimní koalice, zahrnující široké spektrum politických sil, občanských aktivistů a známých umělců. Protivníkem se jevil nejen mráz, dosahující podle teploměru na zastávce Okťabrskaja minus 19 stupňů Celsia, ale i poslední vzestup Putinovy popularity v průzkumech po přitichnutí protestů o novoročních prázdninách.

„Je nás tu nejméně 100 tisíc lidí! Vyhrajeme, zbavíme Rusko Putinova jha!“ sliboval z pódia jeden z opozičních předáků Sergej Udalcov, než roztrhl premiérovu fotografii jako „portrét lotra a zloděje“.

Rusko, demonstraceAutor: profimedia.cz
Vladimir Putin se na protestním plakátu ocitl ve společnosti Bašára Asada a Alexandra Lukašenka

Závěrečná rezoluce se opět dožadovala propuštění politických vězňů, zrušení výsledků prosincových parlamentních voleb, sesazení šéfa ústřední volební komise a potrestání viníků falšování voleb, politických reforem včetně povolení opozičních stran a vypsání předčasných čestných voleb, parlamentních a prezidentských. Blatné náměstí také vyzvalo Rusko za měsíc „nedat ani jeden hlas Putinovi!“.

Demonstrace a protidemonstrace se odehrály i v desítkách dalších měst; místy se však kvůli mrazům sešli jen jednotlivci či desítky lidí, běžně několik stovek až tisícovek. V Petrohradu podle organizátorů demonstrovalo proti Putinovi 30 tisíc lidí. Vážnější incidenty dosud hlášeny nebyly.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery