V Sýrii je po příměří, v Halabu se opět bojuje o čtvrtě ovládané povstalci | e15.cz

V Sýrii je po příměří, v Halabu se opět bojuje o čtvrtě ovládané povstalci

Syrské město Aleppo
Syrské město Aleppo
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z východní části syrského města Halab byly večer ohlášeny nálety a bombardování. Bylo to necelé dvě hodiny poté, co syrská armáda oznámila konec týdenního příměří. O obnově bojů informovala agentura AFP. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) sdělila, že u města byly při náletu zasaženy kamiony s humanitární pomocí.

AFP ohlásila intenzivní útoky na povstalecké části na východě města, odkud bylo slyšet sirény sanitek a na několika místech bylo vidět oheň. Agentura Reuters napsala, že útočilo buď ruské, nebo syrské letectvo. SOHR oznámila, že letadla podnikla od ukončení příměří 35 náletů na Halab. Syrská vláda tvrdí, že se její armádě podařilo odrazit povstalecký útok jižně od Halabu.

Konvoj s pomocí byl zasažen u města Urm al-Kubra. Kamiony podle SOHR zasáhla syrská nebo ruská letadla. Automobily nemířily do Halabu, ale do oblasti západně od něj. Zásilka byla údajně vyjednána s nejmenovanou mezinárodní organizací. Rusko a USA domluvily příměří, které začalo platit minulé pondělí v 18:00 SELČ. Nepodařilo se při něm ale dostat humanitární dodávky do obléhaných míst, jak se původně předpokládalo.

Rusko dnes naznačilo kolaps příměří, když oznámilo, že nemá smysl, aby syrská armáda dodržovala jednostranně klid zbraní, když povstalci bojují. Zástupce syrské armády pak večer prohlásil, že příměří skončilo. Americký ministr zahraničí John Kerry ale tvrdil, že na přerušení příměří je brzo a že na osm míst míří konvoje s humanitární pomocí.

V Ženevě o situaci v Sýrii jednají zástupci Ruska a USA. Kerryho úřad očekává, že Rusko coby spojenec Damašku vyjasní prohlášení syrské armády o ukončení příměří.

Americké ministerstvo zahraničí v době, kdy ze Sýrie přišly zprávy o obnově bojů, oznámilo, že usiluje o prodloužení příměří a rozšíření humanitární pomoci. V úterý mají v New Yorku o Sýrii jednat zástupci států usilujících o diplomatické řešení konfliktu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video