Valls: Evropa dál nemůže přijímat tolik migrantů | E15.cz

Valls: Evropa dál nemůže přijímat tolik migrantů

Francouzský premiér Manuel Valls
Francouzský premiér Manuel Valls
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Evropa podle francouzského premiéra Manuela Vallse nemůže nadále přijímat tolik migrantů, jako dosud. Sdělil to premiérův úřad zástupcům zahraničních médií, když upřesňoval citace zahraničního tisku, podle něhož se premiér v úterý vyslovil proti přijímání dalších migrantů. Valls rovněž vyzval k lepší kontrole vnějších hranic EU.

Francouzský premiér varoval před přetížením Evropy tváří v tvář přílivu uprchlíků. Není ale zcela jasné, jakými slovy to učinil. „Evropa musí říci, že už nadále nemůže přijímat tolik migrantů, to není možné,“ citoval jeho slova úřad vlády. Podle několikerých novin šel ale Valls v úterním rozhovoru s médii poněkud dál. Například německý deník Süddeutsche Zeitung ho citoval následovně: „Nemůžeme v Evropě přijmout ještě více uprchlíků - to není možné.“

Podobné citace se objevily také v italském listu Corriere della Sera a belgickém Le Soir, které se rovněž rozhovoru účastnily. „Je třeba jasně říci, že Evropa nemůže přijmout více uprchlíků,“ citoval šéfa francouzské vlády belgický deník. Süddeutsche Zeitung trvá na tom, že citace sdělené Vallsovým úřadem neodpovídají skutečnému znění původních výroků. „Verze dodatečně rozeslaná úřadem premiéra nesouhlasí s výroky Vallse při rozhovoru,“ řekl vedoucí zahraniční redakce Süddeutsche Zeitung Stefan Kornelius agentuře DPA.

Zlepšení kontrol hranic

Bez pochybností jsou Vallsovy výzvy ke zlepšení kontrol na vnější hranici EU. To je podle něj rozhodující pro budoucnost Evropské unie. „Pokud to neuděláme, budou národy říkat: Dost bylo Evropy,“ řekl Valls. EU podle něj musí najít taková řešení, aby uprchlíci před občanskou válkou v Sýrii mohli být zaopatřeni už v sousedních zemích, „jinak Evropa riskuje zpochybnění své schopnosti účinně kontrolovat své hranice“.

Neobvyklá francouzská kritika pak z Vallsových úst zazněla na adresu německé kancléřky Angely Merkelové. Valls naznačil, že byl překvapen jejím rozhodnutím uvolnit azylová pravidla pro syrské uprchlíky. „Nebyla to Francie, která řekla: přijďte!“ citovala média francouzského premiéra.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.