Vandalové v Polsku odtrhali rudé hvězdy z hrobů sovětských vojáků | e15.cz

Vandalové v Polsku odtrhali rudé hvězdy z hrobů sovětských vojáků

Hroby sovětských vojáků v Milejczycích
Hroby sovětských vojáků v Milejczycích
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: Przemyslaw Woźnica via Wikipedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neznámí pachatelé poničili téměř 60 náhrobních kamenů na hřbitově sovětských vojáků v obci Milejczyce na východě Polska. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala polská agentura PAP. Ruské ministerstvo zahraničí na incident ostře reagovalo a povolalo si kvůli němu polskou velvyslankyni v Moskvě.

Na hřbitově jsou pochováni vojáci Rudé armády, kteří padli za druhé světové války v Polsku. Vandalové z náhrobních kamenů odtrhali rudé hvězdy a poházeli je po hřbitově. Policii na to už ve středu upozornili místní obyvatelé. Na hřbitově, kde spočívají v hromadných hrobech ostatky asi 1600 sovětských vojáků, byly poničeny téměř všechny náhrobní kameny, uvedla PAP. Vandalům za to v Polsku hrozí až pět let vězení.

Kvůli incidentu si ruské ministerstvo zahraničí povolalo polskou velvyslankyni v Moskvě Katarzynu Pelczyňskou-Naleczovou, už podruhé během osmi dnů. V prohlášení uvedlo, že žádá, aby polské úřady neprodleně podnikly „kroky k odhalení a potrestání pachatelů“.

Ruské ministerstvo také požaduje „vysvětlení očividně nedostatečného plnění povinností Polska“ při ochraně poškozených hrobů. „Máme dojem, že zneucťování našich památníků je součástí státní politiky, protože polské úřady sebemenším způsobem tyto činy neodsoudily,“ zdůrazňuje se rovněž v prohlášení.

Pelczyňská-Naleczová musela na ruské ministerstvo už 17. září, když Moskva rozhořčeně protestovala proti odstranění busty sovětského generála Ivana Čerňachovského z polské obce Pieniežno u litevských hranic. Varšava ale protest odmítla.

Vojevůdce Rudé armády, který v roce 1945 v Polsku padl, v Rusku platí za národního hrdinu. Podle polských historiků je ale spoluodpovědný za nastolení komunistického režimu v zemi. Poláci tvrdí, že památník sovětskému generálovi rozebrali na paměť obětí vpádu sovětských vojsk v roce 1939.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video