Varšava o zhoršeném ratingu: Investoři utíkat nebudou, S&P se mýlí | E15.cz

Varšava o zhoršeném ratingu: Investoři utíkat nebudou, S&P se mýlí

Polská premiéra Beata Szydlová
Polská premiéra Beata Szydlová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Páteční zhoršení úvěrového ratingu Polska agenturou Standard & Poor's (S&P) nepovede k odchodu investorů ze země. Prohlásili to dnes představitelé nové polské vlády, podle kterých by pokles kurzu domácí měny měl být pouze krátkodobý. Polský zlotý se v pátek v reakci na rozhodnutí S&P propadl na čtyřleté minimum vůči euru.

„Investoři z Polska nebudou utíkat,“ prohlásil místopředseda vlády a ministr rozvoje Mateusz Morawiecki. Ministr financí Pawel Szalamacha označil zhoršení ratingu za chybu. „S&P se mýlí a své rozhodnutí opraví. Přesvědčíme je výsledky letošního rozpočtu,“ řekl agentuře Bloomberg.

Přečtěte si:

Szalamacha rovněž předpověděl, že polský zlotý se v nejbližších dnech zotaví, a vyloučil potřebu intervencí na jeho podporu. „Očekávám, že kurz zlotého se během pondělí a úterý stabilizuje a vrátí se na úroveň z posledních dnů,“ uvedl. Pozornost se podle něj obrátí zpět k údajům o vývoji polské ekonomiky, které jsou příznivé.

„Je zjevné, že zlotý je podhodnocený. Jeho kupní síla je mnohem vyšší,“ upozornil člen měnové rady polské centrální banky Jerzy Osiatyński. „Vzhledem k vyhlídkám konkurenceschopnosti polské ekonomiky není žádný důvod, aby byl kurz tak slabý. Pokládám to za dočasnou záležitost. Je to otázka týdnů, ne-li pouze dnů,“ dodal.

Kurz PLN/EUR za posledních 5 let:

Zdroj: Euroinvestor.com

S&P v pátek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Polska o jeden stupeň na BBB+ z dosavadní známky A-. Rozhodnutí zdůvodnila legislativními změnami, které od nástupu k moci polský kabinet učinil. Polské ministerstvo financí již v pátek označilo krok S&P za nepochopitelný a politicky motivovaný.

Polsko je jedinou ekonomikou Evropské unie, která v posledních dvou desetiletích nepřetržitě rostla a růst si zachovala i za poslední světové finanční krize a ekonomické recese let 2008 až 2009. V loňském třetím čtvrtletí zrychlila polská ekonomika meziroční tempo růstu na 3,5 procenta z tempa 3,3 procenta ve druhém kvartálu.

Ratingovou známku A- si země u agentury S&P držela od roku 2007. Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je pak zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video