Varufakis odstoupil z funkce, možná ho nahradí Tsakalotos | E15.cz

Varufakis odstoupil z funkce, možná ho nahradí Tsakalotos

Řecký ministr financí Janis Varufakis
Řecký ministr financí Janis Varufakis
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký ministr financí Janis Varufakis odstoupil z funkce. Na svém blogu uvedl, že si je vědom, že někteří z představitelů euroskupiny by uvítali, kdyby s ním už nemuseli jednat. Premiér Alexis Tsipras prý soudí, že Varufakisova "absence" by mu pomohla při vyjednávání dohody s eurozónou. Jeho nástupce zatím nebyl oznámen. Varufakis v tomto ohledu podpořil dosavadního náměstka a hlavního vyjednavače s věřiteli Euklidise Tsakalotose

„Budu i nadále podporovat premiéra Tsiprase, nového ministra financí a naši vládu,“ uvedl řecký ministr ve svém prohlášení, ve kterém rovněž ocenil statečnost řeckých voličů. „Slavné OXI (Ne), které dali najevo demokratům na celém světě je jen začátek,“ dodal.

Nástupce ve Varufakisovu pozici bude oznámen po dopolední schůzce představitelů řeckých politických stran. Oznámil to mluvčí vlády. Řecká média zmiňují náměstka ministra financí a hlavního řeckého vyjednavače s věřiteli Euklidise Tsakalotose a ministra hospodářství Jorgose Stathakise. Varufakis sám podpořil jako svého nástupce dosavadního náměstka a hlavního vyjednavače s věřiteli Euklidise Tsakalotose

Ze své funkce Varufakis odstoupil den po nedělním referendu, ve kterém Řekové jasnou většinou více než 61 procent hlasů odmítli podmínky, které jim v červnu pro novou dohodu o finanční pomoci pro tuto zadluženou zemi předložila eurozóna.

MinisterNo More! http://t.co/Oa6MlhTPjG

— YanisVaroufakis(@yanisvaroufakis) July 6, 2015

„Referendum z 5. července zůstane navždy v historii jako jedinečný okamžik, kdy malý evropský národ povstal proti dluhovému otroctví,“ napsal Varufakis. „Jako všechny boje za demokratická práva i toto historické odmítnutí ultimáta euroskupiny z 25. června bude něco stát. Je proto nezbytné, aby veškerý kapitál, který byl propůjčen vládě skvělým NE v referendu byl okamžitě investován do ANO pro správné řešení - dohodu, která bude zahrnovat restrukturalizaci dluhu, méně úsporných opatření, přerozdělení ve prospěch potřebných a skutečné reformy,“ dodal.

Varufakis prý považuje za svou povinnost pomoci Alexisi Tsiprasovi „využít kapitál, který nám byl dán řeckým lidem prostřednictvím včerejšího referenda“. „Budu nést odpor věřitelů s hrdostí,“ dodal.

Profesor ekonomie a známý neomalenec

Odstupující řecký ministr byl známý neomaleným vystupováním a častými mediálními výstupy. Během jednání o řecké dluhové krizi popudil svým chováním řadu kolegů v euroskupině, poznamenala AP. Čtyřiapadesátiletý profesor ekonomie byl již před svým nástupem do funkce velkým kritikem unijního přístupu ke krizi v eurozóně. Varufakis studoval v Británii a přednášel v Austrálii, Řecku a Spojených státech, má řecké a australské občanství.

Varufakisův nástupce by měl být znám ještě dnes po jednání řeckých politických vůdců, které začalo v 10:00 místního času (9:00 SELČ), uvedl vládní mluvčí. Podle analytiků by se novým ministrem financí mohl stát dosavadní hlavní řecký vyjednavač s věřiteli a Varufakisův náměstek Euklidis Tsakalotos či ministr hospodářství Jorgos Statchakis.

Varufakis - špičkový ekonom s marxistickými základy
Janis Varufakis (54) je univerzitním profesorem, aktivně se účastní diskusí o globální a evropské krizi, napsal řadu prací o ekonomii a teorii her, na kterou je prý špičkovým odborníkem.

- Ve volbách letos v lednu jej zvolili do parlamentu za stranu SYRIZA, o dva dny později zasedl ve vládě Alexise Tsiprase. Podle agentury AP byl známý neomaleným vystupováním a častými mediálními výstupy a během jednání o řecké dluhové krizi popudil svým chováním řadu kolegů v euroskupině.

- Varufakis rovněž přednáší ekonomii na Aténské univerzitě a pracuje jako soukromý konzultant společnosti Valve Corporation. Sám sebe popisuje jako „libertariánského Marxistu“: „Popravdě řečeno, Karl Marx zformoval moji představu o světě, ve kterém žijeme, od dětství až do dnešní doby. Moc o tom ale nemluvím, protože sebemenší zmínka tohoto jména posluchače odradí.“

- Narodil 24. března 1961 se v Palaiu Faliru, na jižním předměstí Atén, ve vlivné a politicky zajímavé rodině, jeho otec bojoval v občanské válce za komunisty, léta byl vězněn a také pobýval v exilu, nakonec vstoupil do strany PASOK a stanul v čele největšího řeckého výrobce oceli. Matka původem z konzervativních kruhů vstoupila do strany, propagující rovnost pohlaví, přidružené ke straně PASOK.

- Za studií na soukromé škole se Varufakis rozhodl „z estetických důvodů“ psát své křestní jméno s jedním n namísto se dvěma. Když mu učitel dal za to špatnou známku, naštvalo ho to, ale pokračoval v psaní jména tak, jak sám chtěl, a píše ho tak dodnes.

- V roce 1978 si na univerzitě v Essexu vybral ekonomii, kterou pokládal za stěžejní pro politický diskurz, i když ho víc bavila fyzika. Později přidal matematickou statistiku na Birminghamské univerzitě a udělal si doktorát z ekonomie.

- Mezitím začal vyučovat ekonomii a ekonometrii na univerzitách v Essexu a ve Východní Anglii. V roce 1988 strávil rok na Cambridgeské univerzitě, v letech 1989 - 2000 vyučoval na univerzitě v Sydney. V roce 2000 se stal profesorem ekonomické teorie na Aténské univerzitě, od ledna 2013 přenášel na Texaské univerzitě v Austinu.

- Turínská univerzita mu letos v lednu udělila čestnou profesuru za výjimečný příspěvek k porozumění globální ekonomické krizi.

- Má řecké a australské občanství.

- Od ledna 2004 do prosince 2006 pracoval Varufakis jako ekonomický poradce pro premiéra Georgea Papandreoua.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video