Ve Francii vyjde kniha o Křetínském. Slibuje odhalit rozsah jeho vlivu | e15.cz

Ve Francii vyjde kniha o Křetínském. Slibuje odhalit rozsah jeho vlivu

Daniel Křetínský
Daniel Křetínský
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ve Francii 12. března vyjde kniha o českém miliardáři Danielu Křetínském. Dílo, jehož autorem je francouzský novinář listu Libération Jérôme Lefilliâtre, mapuje vzestup Křetínského a snaží se odhalit více z podnikatelova soukromí. Knihu vydává nakladatelství Seuil, informoval list La Lettre de l’audiovisuel.

Dílo nesoucí název „Mister K, Petites et grandes affaires de Daniel Kretinsky“ (Pan K., velké a malé aféry Daniela Křetínského) podle autora přinese „odhalení o tajemném Danielu Křetínském, rozsahu jeho moci, jeho popírání klimatických změn a problematických poradcích“. Čtyřiatřicetiletý novinář Lefilliâtre se při psaní knihy s Křetínským opakovaně setkal a hovořil také s jeho nejbližšími společníky.

Nakladatelství Seuil v popisu knihy uvádí, že Křetínský, který ještě před dvěma lety nebyl známý mimo Českou republiku, se stal sledovanou osobou v Evropě v roce 2018 díky své „bleskové ofenzivě“ zacílené na francouzská média, včetně listu Le Monde.

Čtyřiačtyřicetiletý Křetínský se v říjnu 2018 se stal významným menšinovým akcionářem Le Monde, nedávno se stal největším akcionářem německé společnosti provozující cash-and-carry obchody Metro a koupil významný podíl ve francouzské maloobchodní skupině Casino. Teď se jeho pozornost podle knihy obrací na francouzské energetické giganty EDF a Engie.

Lefilliâtre mapuje cestu podnikatele „prahnoucího po uznání“ v obchodním světě, kde za velkými ekonomickými úspěchy mnohdy stojí stín mocných politických spojenců. Osobnost Křetínského podle něj vzbuzuje otázky. „Kdo opravdu je tento pan K., který o sobě hlásá, že je frankofil, demokrat, liberál a proevropský a proč si jako své hřiště vybral právě Francii?“ uvádí popis knihy na stránkách Seuil.

PZN redakce: Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, které provozuje také ekonomický web E15.cz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video