Ve slovinských prezidentských volbách zvítězil Pahor | E15.cz

Ve slovinských prezidentských volbách zvítězil Pahor

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V dnešním druhém kole slovinských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu Borut Pahor s 53 procenty hlasů. Volební komise zatím sečetla více než 90 procent hlasů. Pahorův protikandidát, starosta města Kamniku Marjan Šarec již podle agentur uznal svou porážku.

Bývalý sociálnědemokratický premiér Pahor usiloval o druhý pětiletý mandát a byl favoritem. Čtyřiapadesátiletý Pahor, jemuž jeho český protějšek Miloš Zeman 28. října udělil Řád bílého lva za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky, získal v prvním kole prezidentských voleb před třemi týdny zhruba 47 procent hlasů, zatímco bývalý herec a satirik Šarec dokázal oslovit 25 procent voličů.

Devětatřicetiletý Šarec je relativním nováčkem v politice a zastupuje stranu, která není ani v parlamentu a zatím působí jen na lokální úrovni. Šarec uvedl, že chce poblahopřát Pahorovi k získání druhého funkčního mandátu. Dodal však rovněž, že podpora, kterou získal, také naznačuje, že je čas na změnu a že je hrdý na to, že měl možnost účastnit se tohoto boje. "Je to velmi dobré skóre navzdory konečnému výsledku a ukazuje, že přišel čas na generační změnu," řekl slovinské televizi.

Pahor byl premiérem v letech 2008 až 2012, tedy v době, kdy Slovinsko postihla nejhorší finanční krize v jeho historii. Pahor, bývalý model, je však znám také jako "král Instagramu" díky častému zveřejňování fotografií, které ho zachycují při výkonu funkce, ale také při nejrůznějších sportovních činnostech.

Role prezidenta je ve Slovinsku převážně ceremoniální. Je vrchním velitelem ozbrojených sil a jmenuje některé významné státní funkcionáře, včetně guvernéra centrální banky.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video