Veřejný dluh USA v roce 2039 dosáhne 106 procent HDP | E15.cz

Veřejný dluh USA v roce 2039 dosáhne 106 procent HDP

Kapitol, kde sídlí obě komory amerického parlamentu.
Kapitol, kde sídlí obě komory amerického parlamentu.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Veřejný dluh Spojených států se bude zvyšovat a za čtvrt století dosáhne 106 procent výkonu ekonomiky. V nejnovější dlouhodobé prognóze to odhadl Rozpočtový úřad Kongresu. V tomto roce činí dluh zhruba 74 procent HDP. Dnešní odhad je o něco vyšší než projekce z loňského září.

Rozpočtový úřad Kongresu změny připsal mírnému zhoršení ve svých prognózách ekonomického růstu. Aby se veřejné finance dostaly na udržitelnou mez, musí Kongres zvýšit příjmy, omezit výdaje na sociální programy nebo zkombinovat oba přístupy, uvádí zpráva.

„Neudržitelná povaha federálních daňových a výdajových opatření, daných současným zákonem, staví zákonodárce a veřejnost před obtížnou volbu,“ uvedl CBO. „Pokud nenastanou podstatné změny v hlavních programech zdravotní péče a sociálního zabezpečení, výdaje na tyto programy budou v budoucnu odpovídat mnohem většímu procentu HDP, než jaký byl v minulosti,“ konstatoval úřad.

V roce 2024 bilion dolarů

Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) vznikl jako politicky neutrální federální agentura. Svou dlouhodobou rozpočtovou prognózu sestavuje na základě současných zákonů o daních a výdajích.

V dubnu úřad odhadl, že rozpočtový deficit USA se v tomto fiskálním roce sníží na 492 miliard dolarů. Byl by tak nejnižší od roku 2008 a o více než 60 procent menší než v roce 2009, kdy dosáhl rekordních 1,4 bilionu dolarů. Schodek má podle tehdejší prognózy klesat i ve fiskálním roce 2015, kdy bude činit 469 miliard dolarů. To by podle prognózy bylo 2,6 procenta HDP. Poté by měl podle CBO postupně začít opět růst a ve fiskálním roce 2024 dosáhnout jednoho bilionu dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.