Větrný mlýn z odpadků dostal kluka z africké chatrče až do Kalifornie | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Větrný mlýn z odpadků dostal kluka z africké chatrče až do Kalifornie

Radka Typltová

Ve čtrnácti letech, v roce 2002, sestrojil malawský chlapec William Kamkwamba větrnou turbínu. Postup vyčetl z knížek v knihovně místní základní školy a materiál posbíral na smetišti. První mlýn poháněl několik spotřebičů v domácnosti jeho rodičů. Další už dodávaly energii čerpadlu, které do vesnice přivádělo vodu, a generovaly elektřinu pro celou vesnici.

Se svým projektem se malawský vynálezce zúčastnil konference TEDx, platformy pro sdílení nápadů a příběhů. Jeho prezentace zaujala několik mecenášů, kteří ho podpořili v dalším studiu a aktivitách.

William Kamkwamba, který nyní žije v americkém San Franciscu, díky stipendiu vystudoval v roce 2014 obor environmentálních studií na Dartmouth College v New Hampshire a spolupracuje s mezinárodní organizací Ideo.org. Ta vytváří produkty a služby, které zlepšují život lidé žijících v chudobě.

Ve spolupráci s Bryanem Mealerem napsal v roce 2010 knihu, ve které vypráví životní příběh nejen svůj, ale i současné Afriky. Letos byl podle ní natočen film. 

Celý článek vyšel na serveru Reflex.cz

Dron E15 létal nad větrnou elektrárnou, na záběrech vynikne mohutnost stavby
Neodstavujte jaderné elektrárny, jinak ohrozíte energetickou bezpečnost, vyzývá svět IEA
Recept na vymýcení chudoby? Zrovnoprávnění žen

Autor: Radka Typltová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!