Víme, kdo sestřelil letoun nad Sinají, tvrdí ruská tajná služba

Trosky ruského letounu

Trosky ruského letounu Zdroj: ctk/ap

Ruští vyšetřovatelé identifikovali určité skupiny, které stály za říjnovým teroristickým útokem na ruské letadlo. Podle portálu listu Rossijskaja Gazeta to dnes bez dalšího upřesnění prohlásil šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov. Rusko tvrdí, že zkázu letounu nad egyptským Sinajským poloostrovem způsobil výbuch nastražené nálože. K útoku se bezprostředně po pádu stroje přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

„Zatím nic konkrétního říci nemohu,“ řekl Bortnikov s tím, že dosavadní vyšetřování odhalilo jisté skupiny, jejichž stopy k útoku vedou. „Stále zbývá spousta práce,“ dodal s tím, že další podrobnosti budou zveřejněny později.

Bortnikov v polovině listopadu oznámil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že ruské letadlo bylo terčem teroristického útoku. Dokazují to podle něj stopy výbušnin nalezených v troskách. Putin v reakci na to prohlásil, že Rusko viníky najde a potrestá.

Ruský Airbus A321 letěl na konci října z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, ale nad Sinajským poloostrovem se zřítil. Již krátce po nehodě se spekulovalo o tom, že příčinou byl teroristický útok, naznačovaly to mimo jiné Spojené státy, Británie či Izrael. Katastrofu nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě.

Tereza Spencerová: Sinaj není Donbas