Vláda „nových mozků“. Ukrajina vyměnila premiéra, stal se jím Denys Šmyhal

Denys Šmygal, nový ukrajinský premiér

Denys Šmygal, nový ukrajinský premiér Zdroj: ČTK

Ukrajinský prezident Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj
Oleksij Hončaruk, bývalý premiér Ukrajiny, který rezignoval. S ním podle ukrajinských pravidel i celý vládní kabinet.
Denys Šmygal, nový ukrajinský premiér
4
Fotogalerie

Ukrajinský parlament ve středu na návrh prezidenta Volodymyra Zelenského schválil novým premiérem Denyse Šmyhala a následně i 15 členů nové vlády. Předtím Nejvyšší rada většinou hlasů přijala rezignaci, kterou jí v úterý poslal dosavadní šéf vlády Oleksij Hončaruk. Demise 35letého premiéra automaticky znamená odstoupení celého kabinetu.

Prezident Zelenskyj ve středečním projevu na mimořádném zasedání zákonodárného sboru sice ocenil určité úspěchy Hončarukova kabinetu, ty však, jak zdůraznil, nestačí. Poukázal přitom na řadu nedostatků, k nimž přiřadil mimo jiné špatnou práci celní správy, trvající pokles průmyslové výroby, chaos kolem plateb za odběr plynu nebo problémy ve zdravotnictví.

„Je to první vláda, v níž není korupce. Ale nekrást, to je málo. Je to vláda nových tváří, ale nové tváře, to je málo. Potřebné jsou nové mozky a nová srdce,“ prohlásil mimo jiné prezident a vyzval poslance k přijetí rezignace premiéra i s jeho kabinetem. Ve 450 členné radě pak jeho výzvu podpořilo 353 poslanců.

Zelenskyj zároveň navrhl jako nového premiéra dosavadního místopředsedu vlády Šmyhala. „Odcházející vláda dělala vše možné. Ukrajinci ale nyní potřebují vládu, která dokáže nemožné. Proto navrhuji kandidaturu Denyse Šmyhala,“ prohlásil prezident. Pro jeho 44letého kandidáta pak zvedlo ruku 291 poslanců.

Šmyhal ve svém projevu označil za základní úkoly nového kabinetu posílení bezpečnosti a obrany státu, ukončení konfliktu na východě Ukrajiny a rovněž navrácení Krymu anektovaného Ruskem. Vyslovil se mimo jiné i pro přehodnocení rozpočtu na letošní rok, přičemž zmínil prostředky na zvýšení mezd a důchodů „prostých Ukrajinců“ a na druhé straně snížení výplat a prémií funkcionářů, a to včetně „ministrů nové vlády“.

Nakonec Nejvyšší rada potvrdila 15 členů nové vlády. Z nich 13 navrhl do ministerských funkcí Šmyhal. K tomu poslanci schválili i dva návrhy prezidenta: aby se ministrem obrany stal Andrij Taran a ministrem zahraničí Dmytro Kuleba. Prázdné zatím zůstávají posty v čele čtyř resortů.

Z ministrů Hončarukovy vlády zůstali na svých místech jen čtyři lidé, mezi nimiž jsou ministr vnitra Arsen Avakov a ministr spravedlnosti Denys Maljuska. Ve vládě zůstává i dosavadní šéf diplomacie Vadym Prystajko, ale jako vicepremiér pro evropskou a euroatlantickou integraci.