Krym pod ruskou správou pustne. Není voda

Zemědělské oblasti na Krymu vysychají

Zemědělské oblasti na Krymu vysychají Zdroj: profimedia.cz

Krym získal spojení s Ruskem díky mostu, ale vody zatím nemá dostatek.
Krym pustne, obhospodařované stepi se vracejí do původního stavu.
Krym
4
Fotogalerie

Černomořský poloostrov, který Rusko anektovalo v roce 2014, se stále potýká s nedostatkem vody. Ukrajina totiž po záboru Krymu odřízla tuto suchou oblast od řeky Dněpru. Úbytkem závlahy silně trpí zemědělství, uskromňovat se však musejí i lidé.

Před anexí přiváděl vodu z Dněpru Severokrymský kanál, který zajišťoval až 85 procent spotřeby vody na poloostrově. Desetinu z toho upotřebil průmysl a téměř tři čtvrtiny dodávek proudily do zemědělství. Tamní úřady v roce 2017 informovaly, že Krym už má vody dostatek. Stále zřetelněji se však ukazuje, že se poloostrov, odkud je velmi těžké získat objektivní informace, nedokázal s výpadkem srovnat.

Krym dokáže jakžtakž zásobovat průmysl a obyvatelstvo, objem vody pro zavlažování však dramaticky poklesl. Vyplývá to ze zjištění deníku Ukrajinská pravda, který se pokusil porovnat statistiky a zprávy z různých zdrojů. Deník kupříkladu uvádí, že v důsledku nedostatku vody se v regionu významně snížila plocha rýžových polí.

Ukrajinci, kteří dění na Krymu sledují, tvrdí, že se lidé na poloostrově stěhují ze stepních oblastí, kde se propadly ceny nemovitostí. Půda se tam podle nich zvolna vrací do původního stavu, ve kterém byla před výstavbou kanálu v šedesátých letech minulého století v návaznosti na přičlenění Krymu k Ukrajině.

V důsledku nedostatku vody se dokonce objevily spekulace, že Rusko nabízelo úplatky za obnovení dodávek. Současná ukrajinská vláda strany Sluha lidu se možným prodejem vody na poloostrov každopádně zabývala. Proti záměru se však postavili někteří politici.

„Krym samozřejmě trpí nedostatkem vody a ve stepní části je to už pro zemědělství katastrofa. Jistě budeme vodu dodávat, ale až po osvobození Krymu od vetřelců,“ uvedl významný představitel krymských Tatarů Mustafa Džemilev podle webu televize 112 Ukrajina považované za proruskou.

Parlamentní lídr Sluhy lidu Davyd Arachamija před několika dny navrhl, aby se obnovily dodávky vody na Krym výměnou za to, že ruský prezident Vladimir Putin dá pryč ruce od Donbasu. Krymští Tataři ho ale nařkli z kupčení s ukrajinským územím a Arachamija se za své výroky omluvil. Krym se tak vody z Dněpru zjevně hned tak nedočká.

Zvláště kritická je situace v hlavním krymském městě Simferopolu, k čemuž přispívají zimy s nedostatkem sněhu a velká sucha po zbytek roku. Tamní magistrát počátkem února oznámil, že teplá voda bude k dispozici jen o víkendu. Odstávka by se však neměla týkat míst, jako jsou nemocnice či školky. Pokud se spotřeba vody ve městě nezmění, vystačí dodávky jen na devadesát až sto dní, uvedl nedávno ruský list Kommersant s odkazem na krymského vodohospodáře Igora Vaila.

Za neschopnost zajistit vodu kritizoval krymské úřady v lednu Putin. Ukrajinská pravda přitom uvádí, že poloostrov už investoval do nových zdrojů a vodovodů stovky milionů dolarů.