Volkswagen vinu v emisním skandálu nepřiznal, ale dohodl se na urovnání žalob v Austrálii | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Volkswagen vinu v emisním skandálu nepřiznal, ale dohodl se na urovnání žalob v Austrálii

ČTK

Německá automobilka Volkswagen se v Austrálii dohodla na urovnání žalob tisíců zákazníků souvisejících s emisním skandálem. Celkem automobilka majitelům vozů Volkswagen, Audi a Škoda s naftovým motorem EA189 zaplatí 127 milionů australských dolarů (v přepočtu dvě miliardy korun), napsala agentura Reuters. Dohodu ještě musí schválit soud.

Každý majitel, který byl součástí žaloby, dostane v rámci urovnání 1400 AUD (22 500 korun). Automobilka, která také zaplatí náklady na soudní spory, ale nepřiznává vinu. Podle mluvčího Volkswagenu je dohoda významným krokem k úplnému vyřešení žalob v Austrálii.

Volkswagen v roce 2015 připustil, že nelegálně používal software, který zlepšoval výsledky emisních testů dieselových motorů. Právní spory po celém světě už automobilku stály miliardy dolarů. Jen v USA se již Volkswagen dohodl na zaplacení odškodného přes 25 miliard USD (584,2 miliardy Kč).

Volkswagen dodal, že je také blízko dohody o urovnání s australským úřadem pro ochranu spotřebitelů. Ten podal žalobu na automobilku kvůli prodeji vozů s podvodným softwarem v roce 2016.

Volkswagen zřejmě manipuloval s měřením emisí i u novějších motorů, kauza se má týkat i škodovek
Škoda za dva biliony. Bývalí manažeři Volkswagenu čelí obžalobě z podvodu

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!