Volkswagen vyplatí prodejcům v USA 1,2 miliardy dolarů za emisní skandál | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Volkswagen vyplatí prodejcům v USA 1,2 miliardy dolarů za emisní skandál

ČTK

Soudce amerického oblastního soudu Charles Breyer schválil urovnání německé automobilky Volkswagen s prodejci ve Spojených státech kvůli emisnímu skandálu ve výši 1,2 miliardy dolarů (30,2 miliardy korun). Zhruba 650 prodejců v USA tak v příštích 18 měsících obdrží v průměru 1,85 milionu dolarů.

Breyer označil urovnání za spravedlivé, přiměřené a odpovídající. Celkem již Volkswagen přislíbil utratit ve Spojených státech za urovnání skandálu s majiteli, regulátory z oblasti životního prostředí, státem a obchodníky 22 miliard dolarů.

Volkswagen chce v Číně vyrábět elektromobily už příští rok

Volkswagen v září 2015 přiznal, že instaloval do svých vozů s naftovým motorem software, která umožňoval podvody s emisemi výfukových plynů. Ty tak při testech vypadaly čistší, než byly ve skutečnosti. Vozidla vypouštěla o 40krát vyšší úroveň znečišťujících plynů, než stanovuje norma. Obchodníci uvádějí, že skandál poskvrnil značku a způsobil jim pokles prodeje.

Čtěte vše o emisním skandálu

Ředitel VW pro Severní Ameriku Hinrich Woebcken již dříve uvedl, že firma věří, že dohoda s prodejci je velmi důležitým krokem v úsilí automobilky dát záležitost v USA do pořádku.

Americký soud poslal obviněného manažera VW do vazby

Kromě hotovostní platby zahrnuje dohoda také další nabídky, celková hodnota urovnání je tak více než 1,6 miliardy dolarů. Zahrnuje také nabídku provizí a pobídky k prodeji, napsala agentura Reuters.

Volkswagen loni navzdory emisní aféře dosáhl rekordního prodeje

Exšéfa Volkswagenu smetl emisní skandál, nyní má nárok na 32 milionů k důchodu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!