Vulgární přebíjená: americké primárky se mění v boj proti establishmentu | E15.cz

Vulgární přebíjená: americké primárky se mění v boj proti establishmentu

Primárky demokratů v New Hampshire vyhrál Bernie Sanders
Primárky demokratů v New Hampshire vyhrál Bernie Sanders
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V souboj s washingtonským establishmentem se změnila úvodní fáze nominačního předkola amerických prezidentských voleb, jehož těžiště se v příštích dnech přesune do Jižní Karolíny a Nevady. Nečekaně silné výsledky stranických rebelů Donalda Trumpa a Bernieho Sanderse překvapily novináře, stranické aktivisty i sponzory volebních kampaní.

Zaskočily zároveň volební štáby kandidátů reprezentujících politický mainstream - Hillary Clintonové na demokratické straně a Jeba Bushe, Johna Kasicha a Marka Rubia mezi republikány.

V sobotu budou vybírat své kandidáty demokratičtí voliči v Nevadě a republikáni v Jižní Karolíně, na úterý příštího týdne je naplánováno republikánské hlasování v Nevadě a nominační týden uzavře sobotní volba demokratických kandidátů v Jižní Karolíně. Zatímco stranické sekretariáty v Jižní Karolíně uspořádají primárky, nevadští voliči tradičně rozhodují na stranických shromážděních (caucus), kde mohou obvykle hlasovat jen členové nebo aktivisté dané strany.

Předpokládaná a v USA tradiční volební témata zatím v kampani, přinejmenším mezi republikány, zastiňují silná slova, vulgární útoky a teatrální televizní souboje. Americká veřejnost zjišťuje, že ani USA nejsou stejně jako Evropa imunní vůči slibům jednoduchých řešení, přímočarým argumentům a zázračným sociálním receptům.

Teoreticky nevolitelní kandidáti

Do popředí se tak dostávají kandidáti, kteří by z pohledu stranických stratégů a podle tradičních volebních scénářů měli být nevolitelní. Konfrontace hodnot se nekoná, konzervativní volební taktika nefunguje.

V době masového nadšení z kandidatury Baracka Obamy před osmi lety by jen málokdo uvěřil, že po skončení jeho mandátu bude volebním tématem vzpoura proti stranickým strukturám. Do souboje se stranickými špičkami se vydali Trump i Sanders, suverénní vítězové minulého hlasování v New Hampshire.

Trump nedávno obvinil vedení Republikánské strany, že na jeho předvolebním shromáždění vysílá nepřátelsky naladěné sabotéry. List The Wall Street Journal napsal, že realitní magnát je na nejlepší cestě, aby republikánům stranu ukradl.

V případě Sanderse se boj proti stranické nomenklatuře soustřeďuje kromě kritiky vazeb na Wall Street i na institut takzvaných superdelegátů, tedy prominentních volitelů z řad vysoce postavených straníků, nynějších i bývalých poslanců a guvernérů, kteří mohou hlasovat volně bez ohledu na výsledek stranického hlasování v tom kterém státě.

Drtivá většina z nich podporuje Clintonovou, takže Sanders, přestože v New Hampshire vyhrál a v Iowě byl druhý jen těsně, má zatím na svém kontě jen 44 delegátů nominačního sjezdu, zatímco méně úspěšná Clintonová 394. To vermontský senátor považuje za doklad nezdravého vlivu partajních struktur.

Průzkumy z Nevady a Jižní Karolíny potvrzují pohodlný Trumpův náskok. Pokud tyto státy prostořekého magnáta nezbrzdí, už ho podle analytiků nejspíš nic nezastaví. Body v demokratickém táboře získává i Sanders, který byl donedávna navzdory úspěchům v Iowě a New Hampshire považován za levičáckého outsidera. V Jižní Karolíně od přelomu roku náskok Clintonové vytrvale stahuje, v Nevadě už svou soupeřku zřejmě dohnal. Ve státě na jihozápadě USA, kde ještě v prosinci měla Clintonová dvacetiprocentní náskok, mají teď oba kolem 47 procent hlasů.

Sázka na tradice

Za Trumpem si zdatně vede konzervativec Ted Cruz, který zřejmě uspěje i v nadcházejícím hlasování. Ani on ale podle republikánských stranických špiček nemá moc šancí na konečný úspěch, protože se svou konzervativní rétorikou nemůže v celostátních volbách získat podporu liberálně orientovaných voličů.

Trumpův soupeř by měl vzejít z trojice „tradičních“ politiků Bushe, Kasicha a Rubia. Šance se dávají Bushovi, který chce zejména v Jižní Karolíně stavět na tradicích své prezidentské rodiny. Stejnou taktiku ostatně zvolila i Clintonová, jejíž manžel Bill v Jižní Karolíně jako prezidentský kandidát dvakrát uspěl díky podpoře černošských voličů.

Zda sázka na tradice Bushovi a Clintonové v atmosféře halasného tažení proti washingtonským byrokratům vyjde, je podle mnohých komentářů sporné. Karty totiž zatím v amerických volbách nejsou rozdány pro rafinovaný poker, ale spíše pro vulgární přebíjenou. Budou-li mít nejsilnější trumfy v ruce kapitalista Trump a socialista Sanders, pak má kontroverzní miliardář jasno: Sanders je podle něj komunista, s nímž bude ve volbách rychle hotov.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video