Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem se vyostřují, země na sebe uvalují sankce | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem se vyostřují, země na sebe uvalují sankce

ČTK

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto režimu". 

V prohlášení je stanoveno, že s dotčenými firmami se "zakazují jakékoliv obchodní transakce, jejich majetek se zabavuje a jejich současným i bývalým vedoucím pracovníkům nebudou vydána víza pro vstup do Íránu".

Rozhodnutí Teheránu je v podstatě symbolické, protože dotčené americké firmy s Íránem neobchodují, poznamenaly agentury AFP a Reuters. Poukazují i na skutečnost, že Teherán oznámil tento sankční krok dva dny poté, co Spojené státy zavedly sankce proti 30 společnostem a jednotlivcům z deseti zemí za údajnou spolupráci s íránským zbrojním programem.

Nejmenovaný významný íránský zákonodárce kromě toho agentuře Reuters řekl, že Írán zváží přijetí zákona řadícího americkou armádu a Ústřední zpravodajskou službu (CIA) mezi teroristické organizace, jestliže americký Kongres schválí návrh na zařazení íránských revolučních gard mezi teroristické organizace.

Severní Korea hledá zahraniční investory, chce koupit výletní loď s kasinem

Sankce ohlášené Teheránem se mimo jiné vztahují na společnosti Bent Tal, United Technologies Products, ITT, Raytheon, Re/Max Real Estate, Magnum Research, Oshkosh, Kahr Arms a Elbit Systems.

Teherán je obviňuje z dodávek výzbroje nebo zbraní Izraeli, aby byly "použity proti Palestincům". Společnost Re/Max Real Estate viní z nákupu a prodeje bytů v osadách na okupovaných palestinských územích.

Teherán a Washington nemají mezi sebou diplomatické vztahy od roku 1979, kdy íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a drželi tam po 444 dní jako rukojmí 52 Američanů.

První prezidentský projev Donalda Trumpa: S českými titulky
Ohromující debakl a osudové znamení. Americká média vykreslují Trumpův marný boj s Obamacare

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!