WHO vyhlásila kvůli viru zika celosvětový stav nouze | E15.cz

WHO vyhlásila kvůli viru zika celosvětový stav nouze

Hubení komárů, kteří přenášejí virus zika (Caracas, Venezuela)
Hubení komárů, kteří přenášejí virus zika (Caracas, Venezuela)
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli viru zika, který je spojován s vývojovými poruchami mozku lidských plodů, vyhlásila celosvětový stav nouze. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že k tomu vyzvala expertní komise. Stejný stav nouze WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli epidemii eboly, která propukla v západní Africe.

„Potřebujeme koordinovanou mezinárodní odpověď,“ citovala agentura DPA generální ředitelku WHO Margaret Chanovou. V rámci mezinárodního nouzového stavu mohou být státy bez případů nákazy vyzvány, aby podnikly taková opatření, která by šíření viru zabránila.

Kvůli viru zika, který se šíří v Latinské Americe, zasedl krizový výbor WHO. Závěry jednání se očekávaly v úterý či ve středu, organizace se ale rozhodla o výsledcích informovat okamžitě.

Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc je však ve většině případů mírná. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť nákaza je považována za příčinu nedostatečného vývoje mozku. Skutečný vliv viru na vývin mozku zatím ale nebyl prokázán.

Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Zatím nejsou jasné všechny způsoby, jimiž se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk. Zatím ale nebyl potvrzen ani jeden případ přenosu z člověka na člověka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video