WTO: Propad světového obchodu nebude tak dramatický, jak se čekalo | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

WTO: Propad světového obchodu nebude tak dramatický, jak se čekalo

ČTK, vku

Nejčernější scénář Světové obchodní organizace (WTO), který pro letošní rok proklamoval až třetinový propad globálního obchodu se zbožím, se nenaplní. Ve druhém čtvrtletí světový obchod podle předběžných odhadů organizace meziročně klesl „jen“ o 18,5 procenta, a to zejména díky rychlé reakci vlád, píše Reutres.

WTO v dubnu prognózovala, že světový obchod kvůli pandemii letos klesne o 13 až 32 procent. Na příští rok pak předpovídala růst o 21 až 24 procent. Aktualizovaná data ale organizace neposkytla, podotýká agentura Reuters.

Šéf WTO Roberto Azevedo poznamenal, že vlády reagovaly rychleji než za krize v letech 2008 až 2009. Podpora příjmů také povzbudila spotřebitele, aby dál utráceli. Některá odvětví, například automobilový průmysl, prudce propadla, zatímco jiná, jako je elektronika, si vedla dobře.

Pokud bude světový obchod se zbožím růst tempem 2,5 procenta za kvartál, mohla by se naplnit optimistická prognóza celoročního poklesu o 13 procenta. I tento vývoj by ale překonal dopady finanční krize z roku 2009, kdy se obchod snížil o 12,5 procenta.

WTO nicméně varuje, že oživení světového obchodu se zbožím, které se čeká příští rok, by mohl utlumit pomalejší růst, obchodní omezení či druhá vlna pandemie. Obchod by pak mohl vzrůst jen o pět procent, což by značně zaostávalo za situací před pandemií. Důležitou roli sehrají měnová, fiskální a obchodní rozhodnutí.

Ještě loni v říjnu WTO předpovídala, že letos obchod vykáže růst o 2,7 procenta.

VIDEOGRAFIKA: Ozvěny Velké deprese a 30. let? Současná krize se v řadě věcí zásadně liší

Zotavení v Evropě. Akcie po překvapivě silném oživení průmyslu a služeb znatelně vzrostly

Obchodní válka zase děsí trhy a PayPal možná ještě pozvedne hodnotu bitcoinu

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!