Z čele britské UKIP odstoupila její šéfka Jamesová, prý neměla dostatečnou autoritu | E15.cz

Z čele britské UKIP odstoupila její šéfka Jamesová, prý neměla dostatečnou autoritu

ČTK

Diane Jamesová po pouhých 18 dnech odstoupila v úterý z čela Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která patří k hlavním zastáncům odchodu Británie z Evropské unie. Jamesová byla zvolena předsedkyní strany v půlce září a jako důvod své rezignace uvedla "osobní a profesní důvody" včetně chybějící podpory, informovala agentura Reuters.

 

"Vyjasnilo se, že nemám dostatečnou autoritu, ani plnou podporu všech mých kolegů z Evropského parlamentu a stranických funkcionářů na to, abych mohla provést změny, které jsou podle mě nutné a na nichž jsem založila kampaň," uvedla ve zdůvodnění své rezignace Jamesová.

Šestapadesátiletou političku vybral do čele UKIP stranický sjezd 16. září, aby nahradila charismatického lídra Nigela Farage. Ten z vedení strany, jíž šéfoval deset let, nečekaně odstoupil.

Farage chystá evropské turné, bude propagovat vystoupení z EU

Právě Farage se výrazně zasloužil o to, že Britové v červnovém referendu hlasovali pro odchod své země z Evropské unie. Očekávalo se, že po tomto výsledku Farage stranu povede dál, nejspíš až k příštím parlamentním volbám. V červenci ale z čela UKIP odstoupil a řekl, že dosáhl hlavního politického cíle a že se chce nyní více věnovat rodině.

Po svém zvolení do čela UKIP se Jamesová vyslovila pro "stoprocentní odchod z EU", který má být podle ní rychlý. "Říkám ano tomu, aby Británie svobodně uzavírala obchodní dohody s kým chce a kdy chce a měla imigrační politiku, která umožní vstup do země lidem odkudkoli, kteří mají dovednosti a odborné znalosti," uvedla také ve své nástupnické řeči Jamesová.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!