Z Číny loni do Evropy a USA přitekl rekordní objem kapitálu | E15.cz

Z Číny loni do Evropy a USA přitekl rekordní objem kapitálu

čínská měna Jüan
čínská měna Jüan
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Investice Číny v Evropě a ve Spojených státech se loni navzdory zpomalení čínské ekonomiky dostaly na nový rekord. Celkově čínské státní a soukromé podniky investovaly v Evropě, tedy v zemích EU, Norsku a Švýcarsku, 23 miliard dolarů (567 miliard korun). V USA pak 15 miliard dolarů. Vyplývá to ze zprávy právnické firmy Baker & MacKenzie a konzultační společnosti Rhodium Group zveřejněné listem Financial Times.

Nicméně čísla naznačují, že tempo růstu čínských investic v západních ekonomikách zpomaluje. Nové investice v Evropě stouply loni o 28 procent. V roce 2014 se až zdvojnásobily. Investice v USA loni vzrostly o 17 procent.

„Nacházíme se v turbulentní ekonomické době a přesto vidíme, že čínské společnosti jednají s důvěrou a pokračují ve velkých pohybech v Evropě a Severní Americe,“ uvedl Michael DeFranco z Baker & McKenzie.

Nejvíce investic se v eurozóně podařilo získat Itálii, která je jednou z jejích nejslabších ekonomik

Čínské investice by mohly být rekordní i v letošním roce. Za prvních šest týdnů letošního roku čínské podniky oznámily možné dohody v hodnotě 70 miliard dolarů. Tato čísla jsou však zatím velmi předběžná a ne všechny akvizice budou dokončené.

Přímé investice do zemí eurozóny se loni zvýšily o 37 procent na 17,1 miliardy dolarů. Nejvíce investic se podařilo získat Itálii, která je jednou z nejslabších ekonomik eurozóny.

Bylo to hlavně díky dohodě mezi firmami Pirelli a ChemChina v hodnotě 7,9 miliardy dolarů. Druhá byla Francie díky velkým dohodách v cestovním ruchu a oblasti infrastruktury. Ve Spojených státech se nejvíce investic podařilo získat New Yorku, Kalifornii a Texasu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.