Z ruských školních knihoven mizí britské studie. Kritizovaly Sovětský svaz | E15.cz

Z ruských školních knihoven mizí britské studie. Kritizovaly Sovětský svaz

Rudé náměstí s Kremlem a chrámem Vasila Blaženého
Rudé náměstí s Kremlem a chrámem Vasila Blaženého
• 
ZDROJ: Anton Zelenov, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Ruské úřady vyřazují ze školních knihoven studie renomovaných britských historiků, jejichž nákup pro ruské školy financovala nadace amerického miliardáře a filantropa George Sorose. Informoval o tom ruský list Kommersant. Důvodem je podle ruských školních inspektorů fakt, že knihy nesprávně vykládají průběh druhé světové války.

Knihy britských autorů Johna Keegana a Antonyho Beevora už podle ruského listu zmizely z knihoven ve Sverdlovské oblasti, protože údajně šíří ideje nacistického Německa. Sverdlovským úředníkům prý vadí, že podle Keeganova výkladu byla druhá světová válka důsledkem politických chyb všech jejích účastníků, tedy i sovětského vedení. Beevor ve svých studiích informoval o násilí, jehož se na německém obyvatelstvu dopouštěli příslušníci Rudé armády.

John Keegan (1934-2012) patřil k předním britským vojenským historikům, jako člen Královské historické společnosti byl povýšen do šlechtického stavu. Devětašedesátiletý Antony Beevor, Keeganův žák, přednáší na Londýnské univerzitě. Je autorem řady publikací o druhé světové válce, zejména o válečných operacích na východní sovětské frontě. Jeho studie byly přeloženy do třiceti jazyků.

Podle kanceláře sverdlovského gubernátora jsou jejich díla „nasáklá propagandistickými stereotypy nacismu,“ napsal Kommersant. Historické analýzy obou britských vědců už v červnu kritizoval prokremelský list Izvestija, podle něhož jsou knihy Keegana a Beevora „nástrojem nepřátelské ideologie“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.