Zachránilo mě předstírání smrti, říká svědek palby v Norsku | E15.cz

Zachránilo mě předstírání smrti, říká svědek palby v Norsku

Záchranáři zasahují po střelbě na ostrově Utoya
Záchranáři zasahují po střelbě na ostrově Utoya
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Muž, který v pátek v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya zřejmě zabil 91 osob, do mladých lidí na ostrově střílel půl hodiny, než přijela zásahová jednotka. Podle čerstvé bilance na ostrově zabil nejmíň 84 lidí. Adrian Pracon sdělil stanici CNN, že palbu přežil jenom díky tomu, že se vydával za mrtvého a přitáhl k sobě těla už mrtvých kolegů.

Pracon řekl, že se muž s policejním znaky na oblečení do tábora dostavil v době, kdy policie hledala vysvětlení pro odpolední pumový útok v Oslu. V táboře se o něm právě dověděli a účastníci se sešli ve společenské místnosti, aby zjistili detaily. Když přišel muž, který vypadal jako policista a ptal se, zda by mohl skupině něco říci, nebudil podezření. „Samozřejmě jsme mu dovolili vejít,“ řekl Pracon.

Když muž začal střílet, nastala panika. Někteří se dokonce ke střelci vrhali v přesvědčení, že jde o druh cvičení. Další utíkali pryč a skákali do vody. Ostrov je od pevniny vzdálen asi kilometr a půl.

Útěk do vody nepomohl

Pracon do vody skočil také, ale nestačil si sundat boty a oblečení a to ho začalo stahovat pod hladinu. Musel se vrátit. Střelec prý pronásledoval prchající až ke břehu, křičel a střílel i po plavcích. Když viděl, že muž pálí do vody, lehl si Pracon na zem.

„Byl jsem asi pět sedm metrů od něj. Křičel 'Zabiju vás všechny, všichni zemřeme'. Namířil zbraň na mne, ale nezmáčkl kohoutek. Odešel, ale pak se vrátil. Já a dva další jsme leželi na zemi a přežili díky tomu, že jsme se obklopili těly mrtvých a předstírali, že jsem mrtví taky,“ řekl Pracon.

Pravicový extremismus v Norsku je na vzestupu

V táboře bylo asi 700 příznivců vládní Norské dělnické strany. Zatčeným je dvaatřicetiletý Nor Anders Behring Breivik, který je vyslýchán. Podle policie spolupracuje a chce zjevně svůj čin vysvětlit.

Bezpečnostní služba norské policie už v únoru upozornila, že je pravicový extremismus v Norsku na vzestupu. V odtajněných výtažcích její zprávy se uvádí, že existují snahy oživit komunity pravicových extremistů, avšak že těmto kruhům chybí silní vůdcové.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video