Záchranná akce končí. Z jeskyně se podařilo dostat všechny chlapce i trenéra | E15.cz

Záchranná akce končí. Z jeskyně se podařilo dostat všechny chlapce i trenéra

ČTK

 Ze zatopené jeskyně v Thajsku se záchranářům podařilo vysvobodit všech 12 chlapců i jejich fotbalového trenéra, kteří tam uvázli před více než dvěma týdny. Venku z jeskyně už je také trojice vojenských potápěčů ze zvláštních jednotek a lékař, kteří o chlapce v jeskyni od jejich nalezení 2. července pečovali. "Dokázali jsme něco, co nikdo nepokládal za možné," řekl šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón, kterého citovala agentura AP.

Sportovci ve věku mezi 11 a 16 roky s 25letým trenérem zůstali v jeskyni uvězněni 23. června. V podzemí je uzavřela stoupající voda, kvůli které ustupovali stále hlouběji do jeskyně. Záchranáři fotbalisty nakonec objevili 2. července na vyvýšené plošině čtyři kilometry od ústí jeskyně. Od té doby je zásobovali potravinami a připravovali evakuaci.

Záchranná operace byla velmi náročná. Po odčerpání velkého množství vody z jeskyně byly některé úseky cesty ven schůdné pěšky, část trasy musely ale děti zvládnout pod vodou a musely proplout velmi úzkými tunely. Někteří z hochů přitom neumějí plavat.

Kvůli tomu a také vzhledem k obtížnému terénu, v němž v pátek zahynul jeden z potápěčů, se zpočátku uvažovalo o tom, že se se záchranou vyčká až do konce monzunového období, tedy do podzimu, aby chlapci mohli z jeskyně vyjít pěšky. Protože se ale ve vzduchu v jeskyni snižovala koncentrace kyslíku a kvůli novým lijákům hrozilo, že se hladina vody opět zvedne, bylo rozhodnuto s evakuací neotálet.

Osmnáctidenní drama sledovala napjatě média po celém světě. Chlapci, kteří vyšli na denní světlo v minulých dvou dnech, byli hladoví, ale nemají žádné vážné zdravotní problémy. Zatím zůstávají hospitalizováni a podstupují lékařská vyšetření. U dvou z nich je podezření na zápal plic. Všichni jsou také v karanténě, než se potvrdí, zda se během pobytu v jeskyni něčím nenakazili.

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča oznámil, že jeskynní komplex bude na nějakou dobu uzavřený. Podle jeho slov je třeba se postarat o větší bezpečnost jeskyní, než je bude možné přeměnit na turistickou destinaci.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!