Zahraniční dělníci chystají v Kataru mistrovství světa ve fotbale. Pracují ve smrtelném horku | E15.cz

Zahraniční dělníci chystají v Kataru mistrovství světa ve fotbale. Pracují ve smrtelném horku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Katar by měl lépe chránit své zahraniční pracovní síly, a to včetně pracovníků na stavbách, kteří často musejí pracovat i v nesnesitelném horku, jehož důsledky mohou být smrtelné.

S odkazem na středeční zprávu organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch o tom informovala agentura Reuters.

Katar se často stává terčem kritiky lidskoprávních organizací, které ho viní ze špatného zacházení se zahraničními dělníky. Ti se v zemi mimo jiné podílejí na přípravách mistrovství světa ve fotbale, jež se bude konat v roce 2022.

V Kataru se od 15. června do 31. srpna kvůli teplotním extrémům nesmí pracovat na stavbách mezi půl dvanáctou a třetí hodinou odpoledne. Na základě klimatických dat se ale HRW domnívá, že venkovní teploty i mimo stanovené období mohou mít fatální následky, zejména pokud nemají pracovníci stavby možnost odpočinku.

HRW rovněž žádá, aby Katar vyšetřil příčiny smrti migrujících pracovníků. V roce 2013 katarské zdravotnictví podle organizace informovalo o smrti 520 pracovníků z Bangladéše, Indie a Nepálu.

Podobně jako tomu bývá v dalších zemích Perského zálivu, je Katar závislý na pracovní síle z ciziny, především z Filipín, jižní Asie a Afriky. V zemi žijí asi dva miliony migrujících pracovníků a je jich tak asi dvacetkrát více než domácí pracovní síly.

Asi 800 000 z nich pracuje na stavbách. Odbory a protesty jsou v zemi zakázané a za disent hrozí pracovníkům vězení či deportace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video