Zakázka za miliardy. Slovensko vybaví svou armádu stíhačkami F-16 | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zakázka za miliardy. Slovensko vybaví svou armádu stíhačkami F-16

ČTK

Americké letectvo přidělilo společnosti Lockheed Martin zakázku na výrobu čtrnácti stíhaček F-16 určených pro Slovensko. Hodnota zakázky, jejíž součástí je také logistická podpora, je podle Pentagonu téměř 800 milionů dolarů (18,6 miliardy korun).

Slovensko loni v prosinci podepsalo smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16, celková hodnota kontraktu včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory činí 1,59 miliardy eur (40,9 miliardy korun). Stíhačky se budou vyrábět v závodu v Greenvillu v Jižní Karolíně. Zakázka by měla být podle Pentagonu hotova na konci ledna 2024.

Podle slovenských médií by měly první čtyři americké stroje na Slovensko dorazit již v roce 2022. Zbylých deset do konce roku 2023. Stíhačky F-16 nahradí dosluhující ruské stroje MiG-29.

Rusko přispěchalo na pomoc Turecku. Nabízí náhradu za americké stíhačky

Nákup stíhaček je součástí rozsáhlé modernizace zastaralé techniky ozbrojených sil Slovenska. Už dříve Bratislava zakoupila také víceúčelové vojenské vrtulníky a dopravní letadla. Kromě toho připravuje například projekt obstarání bojových obrněných vozidel.

V červenci zrušilo slovenské ministerstvo obrany výběr dodavatele radarů pro vojenské letiště poté, co kvůli chybějícím podkladům vyloučilo jediného zájemce - českou firmu Eldis Pardubice. Výběrové řízení na radary ale chystá úřad vypsat znovu.

Hipsteři zpomalují provoz na letištích, ukazuje britská studie
Jiří Liebreich: U záběrů z dronu improvizujte. Nikdy nelze vše naplánovat předem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!