Povodně v Japonsku si vyžádaly desítky obětí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Záplavy na jihu Japonska si vyžádaly desítky životů, deště neustávají

ČTK

Nejméně 58 lidí zemřelo při záplavách na jihu Japonska, které od pátku sužují silné lijáky. Další desítky lidí se pohřešují. Déšť zasáhl hlavně ostrov Kjúšú, špatné počasí zde ještě vydrží a pomalu se přesune i nad největší ostrov Honšú.

Úřady dopučily evakuaci asi třem milionům obyvatel ostrova Kjúšú. Na pomoc jim byly vyslány desítky tisíc vojáků, policistů a záchranářů, kteří se prodírali bahnem a troskami. Záchranné práce ztěžují vytrvalý déšť a neustupující voda.

Nejvíce životů si vyžádala rozvodněná řeka Kumo v prefektuře Kumamoto. Ve městech rozkládajících se na jejích březích zemřelo 49 lidí, včetně 14 obyvatel domova pro seniory, pod nímž se propadl břeh.

Tesla předstihla Toyotu a je nejhodnotnější automobilkou světa

Voda na ulici v jednu chvíli vystoupala až po krk, sdělila japonské televizní síti NHK starší žena, která se snažila evakuovat, když ji příliv vody zastavil. „Voda mě málem odnesla, musela jsem se chytit stožáru,“ uvedla jiná obyvatelka jednoho z postižených měst.

Japonsko na začátku léta postihují vytrvalé deště pravidelně. V červenci 2018 na jihozápadě země při rozsáhlých povodních způsobených silnými lijáky zemřelo přes 200 lidí, polovina z nich v Hirošimě.

Bleskové povodně na Olomoucku: jeden člověk při nich zemřel, desítky prošly evakuací

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!