Povodně v Japonsku si vyžádaly desítky obětí | E15.cz

Záplavy na jihu Japonska si vyžádaly desítky životů, deště neustávají

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nejméně 58 lidí zemřelo při záplavách na jihu Japonska, které od pátku sužují silné lijáky. Další desítky lidí se pohřešují. Déšť zasáhl hlavně ostrov Kjúšú, špatné počasí zde ještě vydrží a pomalu se přesune i nad největší ostrov Honšú.

Úřady dopučily evakuaci asi třem milionům obyvatel ostrova Kjúšú. Na pomoc jim byly vyslány desítky tisíc vojáků, policistů a záchranářů, kteří se prodírali bahnem a troskami. Záchranné práce ztěžují vytrvalý déšť a neustupující voda.

Nejvíce životů si vyžádala rozvodněná řeka Kumo v prefektuře Kumamoto. Ve městech rozkládajících se na jejích březích zemřelo 49 lidí, včetně 14 obyvatel domova pro seniory, pod nímž se propadl břeh.

Voda na ulici v jednu chvíli vystoupala až po krk, sdělila japonské televizní síti NHK starší žena, která se snažila evakuovat, když ji příliv vody zastavil. „Voda mě málem odnesla, musela jsem se chytit stožáru,“ uvedla jiná obyvatelka jednoho z postižených měst.

Japonsko na začátku léta postihují vytrvalé deště pravidelně. V červenci 2018 na jihozápadě země při rozsáhlých povodních způsobených silnými lijáky zemřelo přes 200 lidí, polovina z nich v Hirošimě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video