Záplavy v Pákistánu a Indii si vyžádaly už více než 350 mrtvých | E15.cz

Záplavy v Pákistánu a Indii si vyžádaly už více než 350 mrtvých

Záplavy v Pákistánu a Indii si vyžádaly už více než 350 mrtvých
záplavy Pakistán
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Prudké monzunové deště, které přinesly záplavy do Pákistánu a na sever Indie, si už vyžádaly více než 350 obětí. Vyplývá to z nové bilance, kterou zveřejnily úřady obou zemí. Je pravděpodobné, že počet mrtvých bude dále stoupat; některé oblasti voda odřízla od spojení s okolním světem. Premiéři obou zemí nabídli vzájemně pomoc v reakci na povodně, které mimo jiné těžce zasáhly oblast Kašmíru. O tu Dillí a Islámábád svedly od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 dvě války.

Pákistán i Indie nasadily proti povodním armádu s vrtulníky, letadly a loděmi. V Pákistánu od čtvrtka v důsledku záplav zahynulo nejméně 205 lidí a minimálně 383 utrpělo zranění. Poškozeny či úplně zničeny byly tisíce domů. Nejhůře postižena je provincie Paňdžáb, kde bleskové záplavy a sesuvy půdy zabily 131 obyvatel, sdělila agentura AP.

Z 530 zatopených pákistánských obcí bylo doposud zachráněno téměř 9000 lidí. Úřady varují před zhoršením situace vzhledem k tomu, že hladina mohutných toků Čanáb a Indus dále stoupá.

V Indii deště a záplavy usmrtily více než 150 osob; přes 14.800 lidí ze zatopených oblastí zachránila armáda a do zasaženého regionu bylo vysláno 50 zdravotních týmů, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany. V indické části Kašmíru byly uzavřeny školy a úřady a značně omezeny jsou dodávky elektřiny a pitné vody. Záplavy v Kašmíru, který je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde vyznavači islámu tvoří většinu, jsou nejhorší za poslední půlstoletí.

Tisíce postižených, výše škod neznámá

„Tisíce lidí jsou odříznuté vodou. Přesný počet obětí a rozsah škod zatím není možné zjistit. Dál pátráme po mrtvých,“ řekl vysoký policejní důstojník indické oblasti Džammú a Kašmír Rádžéš Kumár.

Vojáci pomáhají civilním záchranářům dopravovat potraviny, přikrývky a léky lidem, kteří se před stoupajícími vodami uchýlili na střechy svých domů.

Katastrofální situace je v indickém městě Šrínagar, které má 900.000 obyvatel. Část města se ocitla pod vodou, která strhla telefonní vedení, a některé oblasti nemají žádné spojení s okolím. Podle indického premiéra Nárendry Módího, který postiženou oblast navštívil, jsou povodně „národní katastrofou“.

Pákistán zažívá smrtící povodně spojené s monzuny už čtvrtý rok po sobě. V roce 2010 si nejhorší záplavy v dějinách Pákistánu vyžádaly téměř 1800 obětí a zasáhly 21 milionů lidí, což vyvolalo rozsáhlou humanitární krizi.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!