Zastavení IS je reálnější než jeho zničení, míní britští poslanci | e15.cz

Zastavení IS je reálnější než jeho zničení, míní britští poslanci

Vlajka islámského státu v Iráku
Vlajka islámského státu v Iráku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V kampani proti hnutí Islámský stát může být reálnějším cílem snaha zastavit jeho šíření než pokusy zcela ho porazit. Konstatoval to podle agentury Reuters výbor britských zákonodárců. Británii zároveň vybídl, aby hrála větší roli v boji proti islámským radikálům působícím v Iráku a v Sýrii.

Británie se zapojila do leteckých úderů vedených Američany proti islamistům v Iráku, nikoli ale v Sýrii. Poskytla rovněž některé vybavení a výcvik pro kurdské síly, které také proti Islámskému státu bojují.

Branný výbor britského parlamentu zveřejnil zprávu, podle níž jsou tyto akce „pozoruhodně skromné“ a výbor je „překvapen a hluboce znepokojen“ tím, že Británie nedělá víc. Irácké síly jsou slabé a chybí jim zdroje. Irácká společnost jsou rozdělená a regionální velmoci jsou vůči sobě hluboce podezíravé, konstatují také členové výboru.

„Je zde výrazný rozdíl mezi rétorikou Británie a jejích partnerů a tím, jaká je realita kampaně na bojišti… zničit DAIŠ bude velmi obtížné,“ uvedl podle Reuters výbor za použití arabské zkratky pro Islámský stát. Vzhledem k hluboké polarizaci a strukturálním slabinám iráckého státu vyvstává pro členy výboru otázka, „zda by omezení a potlačení DAIŠ nebyl reálnější cíl než jeho úplná likvidace“, uvádí také zpráva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video