Zatčení Tymošenkové kritizuje i Rusko | E15.cz

Zatčení Tymošenkové kritizuje i Rusko

Zatčení Julije Tymošenkové vyvolalo odpor i v zahraničí.
Zatčení Julije Tymošenkové vyvolalo odpor i v zahraničí.
• 
ZDROJ: ctk

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uvěznění bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové vyvolalo nesouhlas představitelů mnoha zemí. K rozhodnutí kyjevského soudu se kriticky vyjádřili například zástupci EU, Spojených států a Británie, ozvalo se i Rusko. Zhruba dvě stovky přívrženců političky navzdory zákazu demonstrací setrvávaly u budovy soudu.

Žalobce v případu podpisu údajně nevýhodné plynové smlouvy s Ruskem se pokoušel dostat expremiérku do vazby už dříve. Soud však jeho žádosti podepřené tvrzením, že záměrně maří proces, vyhověl až v pátek.

„Prostě mně už zastřelte,“ rozčílilo Tymošenkovou rozhodnutí. Podle zahraničních kritiků krok vyvolává pochybnosti o nezávislosti ukrajinské justice. Moskva Kyjevu vzkázala, že smlouva s Gazpromem byla právně v pořádku, a proces s Tymošenkovu musí být spravedlivý.

Stoupenci neúspěšné soupeřky Viktora Janukovyče v prezidentských volbách tvrdí, že její zatčení bylo možné kvůli tomu, že jí nevyjádřil podporu dostatečný počet lidí. Vyzývají proto Ukrajince k demonstracím. Vláda se protestům snaží zabránit, policie včera ohradila stanové městečko nespokojenců v centru Kyjeva železnými bariérami. Ve Lvově mezitím opoziční strany vytvořily Výbor odporu proti diktatuře.

"Ruce pryč od Tymošenkové," žádali demonstranti. Autor:
„Ruce pryč od Tymošenkové,“ žádali demonstranti

„Je to druh testu – jak na to budou reagovat lidé na Ukrajině, zda bude opozice schopná uspořádat masové protesty, a jak na to odpoví Západ,“ shrnul situaci politolog Volodymyr Fesenko.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.