Zavedením trestu smrti si Turecko definitivně zavře dveře do EU, vzkázal Juncker Ankaře | E15.cz

Zavedením trestu smrti si Turecko definitivně zavře dveře do EU, vzkázal Juncker Ankaře

ČTK

Evropská unie stále nabízí ruku Turecku, ale Ankara nemůže počítat s členstvím v EU, pokud obnoví trest smrti. V reakci na noční projev tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana to uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Turecko si v sobotu připomnělo první výročí pokusu o puč. Erdogan v nočním projevu v parlamentu v Ankaře řekl, že počítá s obnovou trestu smrti a že pokud jej parlament odhlasuje, on zákon okamžitě podepíše.

Juncker v listu Bild am Sonntag uvedl, že pro EU je důležité, aby Turecko bylo demokratickou, stabilní a hospodářsky úspěšnou zemí. Turecko "by se mělo Evropě spíše přibližovat, ne se od ní vzdalovat," napsal.

Popularita EU skokově roste, další exit nikdo nechce, ukazuje průzkum

Turecko zahájilo přístupové rozhovory s EU před 12 lety. Juncker v německém listě připomněl, že EU představuje "jednotu hodnot" a že pokud Turecko obnoví trest smrti, zavře si tak jeho vláda definitivně dveře k členství v unii.

Juncker kritizoval také poměry, jaké v Turecku po puči byly nastoleny v podobě pronásledování statisíců lidí a věznění údajných stoupenců pučistů.

"Lidská práva, svoboda tisku a právní stát se nesrovnávají se zavíráním lidí do vazby ani s mnohaměsíční izolací novinářů, aniž je proti nim vzneseno obvinění," napsal Juncker. Narážel na případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara obvinila z terorismu a drží od února ve vazbě. Německo obvinění vznášená proti němu považuje za smyšlená a usiluje o jeho propuštění.

Na rozšíření maďarské jaderné elektrárny by se mohly podílet i české firmy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!