Závěr demonstrací v Hongkongu skončil tvrdým zásahem policie | E15.cz

Závěr demonstrací v Hongkongu skončil tvrdým zásahem policie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na sobotu plánovaný již třináctý protivládní protest jeho hongkongští organizátoři po policejním zákazu odvolali, tisíce demonstrantů ale do ulic podle agentury AFP stejně přišly. Aby zákaz obešli, shromáždili se lidé jako náboženské procesí na sportovním stadionu. Ze sportoviště ve středu města se pak vydali směrem ke kostelu metodistické církve a poté k policejní centrále.  Na závěr demonstrací provedla policie tvrdý zasáh v metru, při němž použila obušky i slzný plyn. 

Lidé v průvodu byli podle agentury AP většinou starší a klidnější než demonstranti z předchozích týdnů. Střídavě zpívali náboženské písně a popěvky prodemokratického hnutí. Na internetu zveřejněná pozvánka na demonstraci se znázorněním křesťanského kříže a s obrázkem správkyně Hongkongu Carrie Lamové vyzývala k "modlitbě za hříšníky".

Hongkongské úřady zamítly žádost jiné skupiny o povolení velkého pochodu. Zároveň se připravily na nepovolené demonstrace - zatarasily ulice a uzavřely stanici metra poblíž sídla hongkongské vlády. To se nachází asi pět kilometrů od trasy náboženského pochodu. Jak uvedla agentura AP, religiózní průvody sice povolení nepotřebují, shromáždění více než 30 lidí však ano.

V pátek úřady v Hongkongu zadržely dva prominentní aktivisty hájící demokratická práva - Joshuu Wonga a Agnes Chowovou. Později byla dvojice propuštěna na kauci poté, co vyslechla obvinění z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí z 21. června.

Na dnešek připadá páté výročí rozhodnutí vládní čínské komunistické strany zabránit Hongkongu v konání plně demokratických voleb, připomněla agentura AP.

Účastníci demonstrací požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy". Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také slíbil, že kapitalistický systém bude ve městě zachován beze změny nejméně 50 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.