Zbraně za miliardy. Spojené státy schválily prodej tanků a raket Tchaj-wanu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Zbraně za miliardy. Spojené státy schválily prodej tanků a raket Tchaj-wanu

ČTK

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej tanků, raket a dalšího armádního vybavení Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters o tom v pondělí informoval Pentagon. Čína, která považuje ostrovní Tchaj-wan za svou provincii, dnes proti obchodu v celkové odhadované hodnotě 2,2 miliardy dolarů (46,5 miliardy korun) ostře protestovala a vyzvala Spojené státy, aby prodej „okamžitě zrušily“.

Tchajwanská armáda na základě schváleného kontraktu může získat 250 střel Stinger, 108 tanků M1A2T Abrams, obrněná vozidla Hercules, kulomety, munici a další vojenskou techniku. Pentagon uvedl, že prodej zbraní na ostrov ležící v těsné blízkosti pevninské Číny nebude znamenat změnu ve vojenské rovnováze v oblasti. K prodeji se ještě může vyjádřit Kongres, který však v drtivé většině případů nemá proti obchodům schváleným ministerstvem námitky.

Nynější zakázka může zvýšit napětí mezi Washingtonem a Pekingem, které výrazně vzrostlo v souvislosti se vzájemnými obchodními spory. Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že chystaný americký prodej zbraní Tchaj-wanu je "vážným porušením mezinárodního práva a hrubým vměšováním do vnitřních záležitostí Číny, poškozuje čínskou suverenitu a čínské bezpečnostní zájmy".

„Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí čínského území a nikdo by neměl podceňovat odhodlání čínské vlády a čínského lidu bránit svrchovanost a územní celistvost země,“ uvedl mluvčí.

Slovenský úřad pozastavil tendr na armádní vozidla. Podle opozice je šitý na míru skupině kolem Zetoru

„Čína proto vyzývá Spojené státy, aby okamžitě zrušily plány na prodej zbraní a ukončily veškeré kontakty mezi americkou a tchajwanskou armádou, čímž by se předešlo dalšímu poškození čínsko-amerických vztahů a narušení míru a stability v Tchajwanském průlivu,“ dodal mluvčí s tím, že Peking již proti zbrojnímu obchodu předložil americké straně oficiální protest.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly zachovat schopnost bránit se.

Armáda dostala dvě nabídky na dodávku amerických vrtulníků, zaplatila by nejméně 13 miliard

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!