Armáda dostala dvě nabídky na dodávku amerických vrtulníků, zaplatila by nejméně 13 miliard | E15.cz

Armáda dostala dvě nabídky na dodávku amerických vrtulníků, zaplatila by nejméně 13 miliard

ČTK

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) převzal od amerického velvyslance v Praze Stephena Kinga dvě nabídky na dodávku 12 vrtulníků, o něž má česká armáda zájem. Varianty vycházejí na 13,2 miliardy a 14,5 miliardy korun, informovalo ministerstvo obrany v tiskové zprávě. Komise složená ze zástupců ministerstva a armády rozhodne, kterou nabídku upřednostní. Metnar dříve řekl, že očekává podpis smlouvy do konce roku.

Zatímco se v minulosti předpokládalo, že ministerstvo obrany nakoupí pouze víceúčelové stroje, nyní je ve hře i možnost, že část vrtulníků bude víceúčelových a část bojových. Američané nabídli buď 12 kusů vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun, druhá možnost sestává z osmi vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř kusů bojových AH-1Z Viper v celkové hodnotě 14,5 miliardy.

Dnešní předání smlouvy bylo očekávaným krokem poté, co se v květnu proti vývozu vrtulníků pro českou armádu v zákonné lhůtě nepostavil Kongres Spojených států. „Převzali jsme oficiálně dvě nabídky. Komise složená ze zástupců ministerstva a armády nyní bude mít za úkol je posoudit, vyhodnotit a doporučit závěry,“ uvedl v tiskové zprávě Metnar.

Náměstek ministra pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha dodal, že nabídky nespočívají jen v dodávce vrtulníků. „Zahrnují celý systém, tedy vybavení zbraňovými systémy, munici, údržbu, zaškolení a výcvik,“ řekl.

Mezivládní dohoda je podle českého ministerstva obrany garancí bezpečnosti a transparentnosti a umožní kromě dodání techniky i širší vojenskou spolupráci. Zaručuje dodávky za stejných finančních podmínek jako v případě akvizic pro americkou armádu.

Nákup v posledních dnech kritizoval šéf KSČM Vojtěch Filip. Podle něj jsou helikoptéry předražené, vadí mu i přesunutí výroby z Aera Vodochody. Případný nákup ovlivní postoj komunistů k další podpoře menšinové vlády ANO a ČSSD, řekl Filip Českému rozhlasu Radiožurnálu.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!