Armáda dostala dvě nabídky na dodávku amerických vrtulníků, zaplatila by nejméně 13 miliard | e15.cz

Armáda dostala dvě nabídky na dodávku amerických vrtulníků, zaplatila by nejméně 13 miliard

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) převzal od amerického velvyslance v Praze Stephena Kinga dvě nabídky na dodávku 12 vrtulníků, o něž má česká armáda zájem. Varianty vycházejí na 13,2 miliardy a 14,5 miliardy korun, informovalo ministerstvo obrany v tiskové zprávě. Komise složená ze zástupců ministerstva a armády rozhodne, kterou nabídku upřednostní. Metnar dříve řekl, že očekává podpis smlouvy do konce roku.

Zatímco se v minulosti předpokládalo, že ministerstvo obrany nakoupí pouze víceúčelové stroje, nyní je ve hře i možnost, že část vrtulníků bude víceúčelových a část bojových. Američané nabídli buď 12 kusů vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun, druhá možnost sestává z osmi vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř kusů bojových AH-1Z Viper v celkové hodnotě 14,5 miliardy.

Dnešní předání smlouvy bylo očekávaným krokem poté, co se v květnu proti vývozu vrtulníků pro českou armádu v zákonné lhůtě nepostavil Kongres Spojených států. „Převzali jsme oficiálně dvě nabídky. Komise složená ze zástupců ministerstva a armády nyní bude mít za úkol je posoudit, vyhodnotit a doporučit závěry,“ uvedl v tiskové zprávě Metnar.

Náměstek ministra pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha dodal, že nabídky nespočívají jen v dodávce vrtulníků. „Zahrnují celý systém, tedy vybavení zbraňovými systémy, munici, údržbu, zaškolení a výcvik,“ řekl.

Mezivládní dohoda je podle českého ministerstva obrany garancí bezpečnosti a transparentnosti a umožní kromě dodání techniky i širší vojenskou spolupráci. Zaručuje dodávky za stejných finančních podmínek jako v případě akvizic pro americkou armádu.

Nákup v posledních dnech kritizoval šéf KSČM Vojtěch Filip. Podle něj jsou helikoptéry předražené, vadí mu i přesunutí výroby z Aera Vodochody. Případný nákup ovlivní postoj komunistů k další podpoře menšinové vlády ANO a ČSSD, řekl Filip Českému rozhlasu Radiožurnálu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video