Zelenskyj chce mluvit s čínským prezidentem, Španělsko zakáže klimatizovat pod 27 stupňů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj usiluje o kontakt s čínským prezidentem.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj usiluje o kontakt s čínským prezidentem. Zdroj: E15 koláž

Dobré ráno! Je 215. den roku, svátek má Dominik a v tento v roce 2004 byla jmenována do funkce vláda Stanislava Grosse, která u moci vydržela jen osm měsíců.

Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.

✅ Návštěva Pelosiové obrátila pozornost na tchajwanské čipy

Ačkoliv předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová už opustila asijský ostrov, dopady její návštěvy ještě nemusí být konečné. Není přitomJak upozorňuje web CNBC, tchajwanská společnost TSMC, která vyrábí čipy například pro firmy Apple a Nvidia, se kvůli tomu dostala do středu pozornosti. Pelosiová se na Tchaj-wanu také sešla s vedením společnosti, což podle amerického webu signalizuje důležitost firmy na úrovni národní bezpečnosti USA. 

✅ Maersk předpovídá ochlazení spotřebitelské poptávky 

Dánská přepravní společnost Maersk očekává, že ve druhé polovině letošního roku značně oslabí poptávka po lodní kontejnerové přepravě, a to z důvodu slabého zájmu spotřebitelů a zahlcení dodavatelských řetězců. Maersk také oznámil, že ve druhém letošním čtvrtletí přepravil o 7,4 procenta méně zboží než ve stejném období v loňském roce. Ochlazení poptávky by se dle dánského přepravce mělo týkat zejména Evropy. 

✅ Zelenskyj si chce promluvit s čínským prezidentem

Ukrajina hledá příležitost, jak si promluvit přímo s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to řekl v rozhovoru s novináři z listu South China Morning Post. Zelenskyj také vyzval Čínu, aby využila svého politického a ekonomického vlivu na Rusko k ukončení bojů. Informovala o tom ruskojazyčná verze zpravodajského webu BBC.

„Rád bych si promluvil přímo. Se Si Ťin-pchingem jsem mluvil jednou, a to před rokem. Od začátku rozsáhlé agrese 24. února oficiálně žádáme o rozhovor, ale s Čínou jsme zatím žádný rozhovor nevedli, i když si myslím, že by byl užitečný," cituje Zelenského BBC.

✅ Španělsko zakáže klimatizovat pod 27 stupňů

Úspory jsou cesta. Tímto heslem se řídí španělská vláda, která vydala nařízení, které stanovuje, že ve veřejných budovách se nesmí klimatizovat pod 27 stupňů, taktéž musí zůstat zavřené vstupní dveře. Tento krok by měl pomoci Španělsku snížit spotřebu elektřiny, jejíž cena stále stoupá. Španělský premiér Pedro Sánchez také občanům doporučil, aby nenosili kravaty, což by dle něj také mělo přispět k nižší spotřebě energií. 

✅ Nasdaq se oklepává

Americké akcie dnes zpevnily. Silné výhledy zisku společností PayPal a CVS Health zlepšily náladu na trhu a pomohly zvednout index Nasdaq nejvýše od začátku května. Statistika Institutu nákupních manažerů ukázala překvapivé zvýšení aktivity v americkém sektoru služeb a nárůst nových zakázek pro tamní průmysl. Dow Jonesův index stoupl o 1,29 procenta a uzavřel na 32.812,50 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 1,56 procenta na 4155,17 bodu a index Nasdaq Composite se zvýšil o 2,59 procenta na 12.668,16 bodu.

✅ Stane se dnes 

  • Britská centrální banka oznámí výsledek zasedání k měnové politice. Analytici očekávají, že základní úroková sazba se zvýší z nynějších 1,25 procenta o čtvrt bodu na 1,50 procenta.
  • Kvartální výsledky zveřejní Warner Bros. Discovery, Alibaba, Toyota, Paramount, Adidas nebo Softbank.
  • Předsedkyně Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Nancy Pelosiová na návštěvě Koreje. Poté odletí do Japonska.