Země míří k dalšímu celoročnímu teplotnímu rekordu | E15.cz

Země míří k dalšímu celoročnímu teplotnímu rekordu

Západ slunce na křivce horizontu Země
Západ slunce na křivce horizontu Země
• 
ZDROJ: NASA, CC BY 2.0

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zeměkoule je na nejlepší cestě překonat dosavadní celoroční teplotní rekord z roku 2010. Oznámili to meteorologové z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Přičinil se o to prý i minulý měsíc, který se s globální průměrnou teplotou 15,7 stupně Celsia stal nejteplejším zářím za celou dobu měření od roku 1880. Po květnu, červnu a srpnu je to letos už čtvrtý měsíční rekord.

Během prvních devíti měsíců letošního roku dosáhla souhrnná průměrná teplota na povrchu Země hodnoty 14,7 stupně Celsia, což znamená vyrovnání rekordní úrovně z roku 1998. Toho roku globální teploty zvyšoval klimatický jev El Niňo, který doprovázejí povodně i sucha. Podle klimatologů je možné, že se objeví i letos a teploty nadstandardně zvýší. „Je to docela pravděpodobné,“ předpovídá vědecká pracovnice NOAA Jessica Blundenová.

El Niňo se projevuje zeslabením studeného oceánského Peruánského proudu a souvisejícím oteplením tamních vod. Tato událost nastávala obvykle kolem Vánoc, a proto ji rybáři nazvali El Niño Jesús, česky Ježíšek. V letech 2010 a 2011 k jeho důsledkům patřily rozsáhlé povodně v Austrálii nebo také chladnější zima v Evropě.

Rekord se za posledních dvacet let už pětkrát zvyšoval

Globální celoroční teplotní rekordy zaznamenala NOAA v posledních dvaceti letech už pětkrát, konkrétně v letech 1995, 1997, 1998, 2005 a 2010. „Je to jasný důkaz, že změna klimatu se nezastavila a je dál pro lidstvo jedním z nejdůležitějších problémů,“ řekl agentuře AP klimatolog Donald Wuebbles z Illinoiské univerzity.

Od roku 1997 byly postupně zaznamenány globální teplotní rekordy pro každý jednotlivý měsíc. Opačný rekord, tedy nejnižší měsíční teplota, byl zaznamenán naposledy v prosinci roku 1916. I když bude letošní rok ze všech nejteplejší, rekord mu nejspíš nevydrží dlouho, shodují se vědci. Pokud El Niňo skutečně přijde, bude rok 2015 žhavým kandidátem na další rekordní zápis. Pozemšťanům prý zkomplikují život vlny veder a sucho.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video