Zemětřesení v Íránu a Iráku má už přes 200 obětí, přes 1700 lidí je zraněno | E15.cz

Zemětřesení v Íránu a Iráku má už přes 200 obětí, přes 1700 lidí je zraněno

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Počet obětí nedělního zemětřesení, které mělo epicentrum na irácko-íránském pomezí, jenom v Íránu překročil 200, dalších zhruba 1700 lidí bylo zraněno. Uvedla to íránská televize s odvoláním na údaje ministerstva vnitra. Irák zatím oficiální počet obětí nezveřejnil, místní média hovoří o šesti mrtvých. Záchranné práce stále pokračují, obětí tak zřejmě bude více.

Zemětřesení o síle 7,3 stupně mělo epicentrum asi 32 kilometrů od iráckého města Halabdža, blízko hranic s Íránem. Otřesy, které byly podle agentury AP cítit až na pobřeží Středozemního moře, postihly nejvíce západoíránskou provincii Kermánšáh. Postihly ale i velkou část Iráku, včetně hlavního města Bagdádu, kde měly sílu 6,5 stupně.

Írán se nachází nad několika liniemi seizmických zlomů, zemětřesení jsou tam proto častá. Poslední otřesy s větším počtem obětí postihly Írán v srpnu 2012, na severozápadě země při něm tehdy zemřelo na 310 lidí.

Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahnulo asi 26 tisíc lidí a historické město Bam bylo srovnáno se zemí. Nejvíce obětí v novodobých dějinách Íránu si vyžádalo zemětřesení z června 1990, kdy otřesy o síle 7,3 stupně postihly severozápad země; tehdy zemřelo na 40 tisíc lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video