Zemětřesení v Pákistánu a v Afghánistánu si vyžádalo 215 mrtvých | e15.cz

Zemětřesení v Pákistánu a v Afghánistánu si vyžádalo 215 mrtvých

Zemětřesením poničený afghánský Kábul
Zemětřesením poničený afghánský Kábul
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už nejméně 215 potvrzených obětí a více než 900 zraněných má podle poslední bilance zemětřesení o síle 7,5 stupně, které dnes zasáhlo sever Afghánistánu a Pákistánu. Na řadě míst byly v důsledku otřesů přerušeny dodávky elektřiny a telefonické spojení, uvedla agentura AP. Bilance obětí neustále stoupá, jak se k úřadům dostávají informace z postižených odlehlých oblastí.

Češi mezi oběťmi pravděpodobně nejsou, české ministerstvo zahraničí to ani nepředpokládá, sdělila mluvčí ministerstva Irena Valentová. „Mrtvých přibývá, s ambasádami jsme stále v kontaktu,“ dodala. Podle posledních informací jsou všichni registrovaní Češi v Pákistánu v pořádku.

Americká geologická služba USGS původně stanovila sílu otřesů na 7,7 stupně, později ji ale snížila na 7,5 stupně. Zemětřesení vycházelo z hloubky kolem 200 kilometrů a mělo epicentrum v odlehlé provincii Badachšán na severovýchodě Afghánistánu v pohoří Hindúkuš. Zemětřesení bylo citelné i v afghánském hlavním městě Kábulu, v pákistánské metropoli Islámábádu a v hlavním městě Indie Dillí, kde lidé ve strachu vybíhali ven do ulic.

Češi mohou pomoci obětem zemětřesení prostřednictvím Charity
Finanční sbírku na pomoc obětem dnešního ničivého zemětřesení v Afghánistánu a Pákistánu vyhlásila Charita ČR. Navíc ze svého krizového fondu uvolnila 100 tisíc korun. Zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy stupnice si podle dosavadních informací vyžádalo více než 150 mrtvých a přes 800 zraněných.
Peníze na pomoc obětem neštěstí mohou zájemci posílat na účet Charity ČR číslo 55660022/0800. Příspěvky s variabilním symbolem 173 budou určeny pro Afghánistán, s variabilním symbolem 132 pro pomoc Pákistánu.

V Afghánistánu usmrtily otřesy nejméně 33 lidí a 200 dalších bylo zraněno. V afghánské provincii Tachár zahynulo kupříkladu minimálně 12 žákyň dívčí školy, když se při zemětřesení snažily utéci z chvějící se budovy. Přes 40 školaček muselo být hospitalizováno.

Další mrtví jsou z města Dželálábád v provincii Nangarhár na východě země a z provincie Badachšán, kde prý bylo zničeno na 400 domů. Úřady předpokládají, že bilance se v následujících hodinách bude dále zvyšovat, protože v řadě izolovaných oblastí nefungují telefony a zprávy přicházejí jen velmi pomalu.

Afghánský výkonný premiér Abdulláh Abdulláh na Twitteru napsal, že to bylo „nejsilnější zemětřesení, které země zažila za posledních několik desetiletí“. „Máme zprávy o těžkých ztrátách, přesné údaje vládní úřady zveřejní později,“ dodal. Premiér rovněž svolal mimořádnou schůzku představitelů úřadu pro řešení katastrof a vyzval nemocnice a lékaře, aby byli připraveni na příval zraněných.

Nejméně 94 obětí a téměř 600 zraněných je hlášeno ze severu Pákistánu. K nejhůře postiženým patří údolí Svát v provincii Chajbar Pachtunchvá, kmenová území při hranici s Afghánistánem a město Péšávar. Většinu obětí pohřbily zřícené domy, napsala agentura AP. Náčelník generálního štábu ozbrojených sil Pákistánu Rahíl Šaríf vydal rozkaz, aby byli do oblastí postižených zemětřesením vysláni na pomoc vojáci.

„Zemětřesení bylo tak silné, že mnou pohazovalo z jedné strany ulice na druhou. Nikdy jsem nic takového nezažil. Jsou tady obrovské škody, můj dům se zřítil, ale díky Bohu mé děti i já jsme vyvázli bez újmy,“ prohlásil sedmačtyřicetiletý pákistánský novinář Gúl Hammád Farúkí z Čitrálu v provincii Chajbar Pachtunchvá.

Otřesy cítili i v Dillí

Ve většině afghánské metropole Kábulu byly přerušeny dodávky elektřiny. Otřesy trvající 45 vteřin tam rozechvěly budovy, jimž praskaly zdi. V pákistánské metropoli Islámábádu lidé v panice vybíhali z domovů a odříkávali modlitby z koránu, napsala agentura AP s odvoláním na místní svědky.

Stejně tak byly otřesy citelné i v indické metropoli Dillí, odkud ale škody nejsou hlášeny. Budovy se zde rozhoupaly krátce po poledni a zaměstnanci kanceláří, kteří se vrátili z oběda do práce, ihned zase utíkali ven a shromažďovali se na parkovištích.

Pohoří Hindúkuše je seizmicky aktivní region. Před deseti lety, 8. října 2005, otřesy půdy o síle 7,6 stupně usmrtily v severním Pákistánu asi 75 tisíc lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery